FacebookTwitter

Zem ūdens mīnas meklēs droni - "kamikadzes"

Kopš abiem pasaules kariem Eiropas jūrās atrodas vēl daudzas jūras mīnas. To atmīnēšanai tagad izgudrota tālvadības ierīces, kurām var piedēvēta arī "kamikades" misiju.Viss ir vienkārši - jebkura atmīnēšana ir bīstams darbs. Zem ūdens veikt šīs darbības ir vismaz divkārt bīstamāk.

NATO spēkos Norvēģijā izmēģināja jaunu ierīci, kas ar zemūdens mīnām, kā tiek lēsts, cīnisies piecas reizes efektivāk kā līdz šim. Šā gada 23. novembrī darbā tika pārbaudīta iekārta "Minesniper MKIII " pēc principa "one-shot mine disposal weapon system ", kas no angļu valodas tulkojas kā "vienreizējas mīnu iznīcināšanas sistēmas".

Jaunās bezpilota ierīces iztrādā norvēģu "Kongsberg Defence Systems". "Minesniper MKIII " ir robotizēta sistēma, kas spēj pusautomātiskā režīmā atrast mīnas un iznīcināt ierīcei pašai zem ūdens uzspridzinoties.

Mīnas tiek atrastas ar ierīcēm no kuģa, bet šis "kamikadzes" aparāts tiek aprīkots ar nelielu kameru, vienkāršu navigācijas sistēmu. Caur ko "kamikadzes" aparāts savas pietuvināšanās pēdējā ceļa posmā līdz zemūdens mīnai veic pēc operatora vadības. Kad tas tiek nostādīts blakus atrastajai mīnai, tad atkal pēc operatora komandas ierīce tiek uzspridzināta. Reizē padarot nekaitīgu atrasto mīnu. "Minesniper MKIII " izmēģinājumi tika veikti Norvēģijas armijas bāzē Ramsundā.

Kopumā izmēģinajumos tika iesaistīti divi aparāti, kuri veiksmīgi iznīcināja enkuru un jūras dibena mīnas. Pēc rezultātu analīzes nupat "Minesniper MKIII " ierīcies ir iekļautas Norvēģijas armijas regulārajā bruņojumā.

Kompānijā "Kongsberg Defence Systems ", kas izstrādā jaunos "kamikadzes" tipa bezpilota minu meklētājus, apgalvo - "šī ir visefektīvākā sistēma 15 gadu laikā, kopš kompānijā strādā šajā virzienā. Sistēma ir saskaņota ar NATO standartiem un Norvēģijas armijas prasībām. Izstrādātāju vārdiem runājot "ar jaunajām ierīcēm mīnu meklēšana būs piecas reizes efektīvāka salīdzinājumā ar esošajām tehmoloģijām".

Raksta avots un attēlu (c): https://defence.ru