FacebookTwitter

Tūrisma pārgājieni 2/ pareizie apavi

Gatavojoties tūrisma pārgājieniem, nebūt ne pēdējā priekšdarbu pozīcija ir - apavi. Varētu teikt, viena no svarīgākām lietām ir zināt, kas būs kājās. Kad būsim dabā.Tātad, vairākas atziņas par tēmu.

Vai nu ziema vai pavasaros, vai nu mežs vai purvs, vai kalni, vai uz plosta - saistībā ar to jāizvēlas apavi. Uz reizi jāsaka - nav universāli zābaki, kas derētu visām situācijām. Un arī tādi nevar būt. Katrs apavu tips ir domāts savam iepriekš izplānotajam pārgājiena tipam.

* Krosenes.
Tas ir labs apavu veids, ja pārgājiens paredzēts pa mazšķēršlotu vietu. Pa ceļu, šoseju vai mierīgu jūras malu. Tie ir mīksti, ērti, viegli. Nebūt ne pedējais pluss ir tas, ka ir arī lēti. Jā vien neilgojamies pēc ārējā spožuma vai brenda - tad sakam, ka lētie arī pavisam labi pilda primārās funkcijas. Krosenes pilda arī atpūtas laika apavu fukcijas, kad primārie - zābaki vai puszābaki tiek žāvēti pie uguns vai saulē atpūtas brīdī. Krosa kurpes gan neder apvidiem, kas šķēršļoti purvaini, ar daudzām koku saknēm vai akmeņiem.

* Trekingi.
Tie ir apavi kaut kas pa vidam starp krosa kurpēm un zābakiem. Kopumā uz šo brīdi ir daudzi trekingu modeļi un "trendi". Tie arī apvieno krosa kurpju vieglumu un zābaku izturību. Tomēr kvalitāte prasa arī savu cenu. Trekingi ir dārgāki nekā parastās krosa kurpes. Arī kopt tos ir krietni sarežģītāk nekā krosa kurpes. Pie tam tie ne visai labi panes mitrumu, kā arī žāvēt pie uguns ir stipri nevēlami. Mitruma un agresīvas žāvēšanas laikā tie sakrokojas un ātri kļūst lietošanai nederīgi.


* Ādas zābaki
Tas ir pats unversālākais apavu veids. Tie der purviem, mežam, kalnu apvidiem, arī līdzenam ceļam - kad jāveic lielāki attālumi vairāku dienu garumā. Jāsaka, ļoti akmeņainos un stāvos kalnos zābaki nav tas ērtākais variants. Tad der kalni - alpīnistu zābaki, par kuriem vērts pastāstit atsevišķā reizē. Bet zābaki ir neaizvaitojami purvainos apstākļos, kā arī "smagos" mežos. Zābaku galvenā priekšrociba - tie ir izturīgi. Mīnusi- zābaki ir smagi, pie tiem ir jāpierod. To iekšienē ir jāvel izturīgas zeķes vai auti, pretējā gadījumā kāja būs ātrā tempā sabeigta visai neglābjami, un otrreiz pārgājienos vairs negribēsies iet.

* Gumijas zābaki.
Jāsaka, visneērtākais apavs - garajiem pārgājieniem un šķēršļotiem apvidiem. Kā arī tie ir neelpojoši, un ilgākā laikā rada diskomfortu kājām. Protams, ja ir nodoms doties pāri mitrām un purvainām vietām, tad tie ir neaizvietojami. Pieredzējuši tūristi rekomendē: gumijas zābaku pāri labāk nēsāt līdz mugursomā un kājās uzvilkt vien tieši pirms ūdens šķēršļu pārvarēšanas.

* Garie zābaki.
Tie no parastiem zābakiem atšķiras ar garāku stulmu - parasti līdz pusstilbam. Tiem ir tās pašas īpašības, kas zābakiem. Ir vienkārši kopšanā. Un pats galvenais: aizsargā kājas nelabvēlīgos apvidos. Tādi ir neaizviedtojami mežos, krūmāju apvidū vai garā zālē. Ļoti labi der pārgājieniem ziemas apstākļos.
------

Tad - kādus apavus izvēlēties konkrētam pārgājienam un kā tos uzturēt?
* Pirms pārgājiena jāzina konkrētie laika apstākļi, tad jāizvēlas starp krosa kurpēm, trekingiem, zābakiem un gariem zābakiem. Siltajos mēnešos labākais variants ir krosa kurpes un trekingi jeb puszābaki. Aukstajos, mitrajos un arī sniegainos mēnešos priekšroka ir dodama zābakiem, garajiem zābakiem.
* Protams, finansu iespēju robežās labāk izvēlēties dārgākus visa veida apavus. Jo tas "atspēlēsies" uzturībā un ilgmūžībā.
* Pārgājienos jāņem līdzi vismaz divi pari apavi. Viens - izturīgākie zābaki - pārgājienam, otrs - vieglāki apavi - atpūtas brīžiem.
* Izvēloties zābakus, vislabāk ir ar mazāku šuvju skaitu. Attiecīgi tādi mazāk laiž mitrumu cauri. Un kājas lēnāk izmirkst. Lai gan mitrums agri vai vēlu nokļūst ādas apavu iekšpusē,
* Nebūt ne lieki - ādas apavus pirms pārgājiena papildus apstrādāt. Ar mērķi šos padarīt vēl ūdens necaurlaidīgākus. Ir daudzi paņēmieni, kā to izdarīt. Vispazīstamākie: tos piesūcināt ar speciāliem krēmiem, var to darīt ar gutalīnu, vienkāršākā veidā - ar taukiem. Turklāt piesūcināt nav tas pats kas iesmērēt. Piesūcināt, tas nozīmē pa trim reizēm ar krēmu kārtīgi iesmērēt, kamēr tas iesūcas pilnībā visas ādas biezumā. Pēc tam apavi ir kārtīgi jānožāvē. Pats par sevi saprotams, ka šī procedūra ir jāveic laiciņu pirms pārgājiena sākuma.
* Svarīgi, lai apavi būtu neslīdīgi, t.i. ar robainu zoli. Viss atkal saistībā ar to, ka pārgājienos ir daudz teritorijas, kur rievaina zole ir ļoti svarīga nianse. Apavi ar gludām zolēm - nav domāti pārgājieniem.
* Pēc pārgājiena apavi ir jāžāvē. Parastais paņēmiens - tos piebāzt ar papīriem un atstāt uz nedēlu. Pēc tam tie atkal ir jāiesmērē ar apavu smēri un jānoliek mēreni mitrā vietā līdz nākamajam pārgājienam.
* Pārgājiena vajadzībām - nepieciešams, ka to izmērs ir par vienu lielāks, salīdzinot ar ikdienu. Lai varētu ērti ievilkt zābakos zeķes vai autus.
* Jā, svarīgi ir tas - ko velkam iekšpus zābakiem. Zeķēm jābūt no izturīga materiāla. Ja nav iespējas iegādaties speciālās, kas domātas tūrismam, tad vislabāk der kokvilnas zeķes. Tas ir izturīgas un uzsūc lieko mitrumu. Aukstajos mēnešos pa virsu var uztīt autus, kas arī sadabūjami dažā veikalā.
* Labi ir, ja zābaki ir uz 1-2cm papēža, ne ar gludo zoli. Papēdītis ļauj vienmērīgi nest kājas slodzi, kas atkal ir nepieciešama lieta garos pārgājienos.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.ohotniki.ru/