FacebookTwitter

Teorētiskā teleportācija

Teleportācija ir masas momentāna pārvietošana lielos attālumos. Tāda jau ir atklāta, pierādīta un vietām jau pielietota.Pagaidām teleportācija ir redzama airvien trakākās un aizvien krāsainākās kompjūterspēlēs. Bet - dažiem ir doma pielietot to nākotnes kaujas darbībās.

Kas bija iesākumā? 1935. gadā Alberts Einšteins kopā ar saviem audzēkņiem Borisu Podolski un Natanu Rozenu paredzēja, ka fotoniem piemīt neparastas īpašības. Tika domāts, ka, ja divi fotoni, kas atrodas saistītā stāvoklī, attālinās cits no cita un turklāt viens no tiem maina polarizācijas parametrus, teiksim, ietriecas kaut kur, tad tas pazūd, bet fotona informācija tiek acumirklī pārnesta uz citu fotonu. Viens fotons kļūst par otru. Vēlāk šo kvantu parādības īpašību nosauca par teleportāciju.

Krietni vēlāk, 1997. gadā Baumeisters un viņa līdzautori no Austrijas universitātes pierādīja, ka fotonu – gaismas kvantu – var teleportēt. Tas ir – acumirklī pārnest no vienas vietas uz citu, turklāt saglabājot fotona stāvokļus (informāciju). Izmantojot šo informāciju, jebkurā telpas punktā var viegli radīt tieši tādu pašu fotonu. Šajos eksperimentos fiziķiem izdevies jonu teleportēt 1 metra attālumā.

Tiktāl pētnieki... bet tagad kaimiņzemē Krievijā tagadējā prezidenta laikā pasludināta programma - līdz 2035. gadam paveikt un darīt eksperimentus ar vērā ņēmamiem rezultātiem. Šiem darbiem izveidota programma "Nacionālā tehnoloģiskā iniciatīva" ("Национальная технологическая инициатива"), ko tagad kūrēs Krievijas vicepremjers Arkādijs Dvorkovičs.

Šīs programmas plānos ietilst radīt programmēšanas valodu, kā arī radīt daudzas mobilās stacijas, kas strādās 5G ātruma informācijas režīmā. Kā arī valodu "pašprogrammējošai programmai". Skan sarežģīti, bet vispirms tiks teleportēta informācija, tālāk - arī masu.
Kaut kādās līdzīgās tehnoloģijās darbojas 3D printeris, kas pasaulē jau pazīstami vairākus gadus. Kur no otras pasaules malas tiek pārraidīta informācija, bet 3 dimensijās pēc tam tiek printēts analogs priekšmets oriģinālajam.

Tiek rēķināts, ka paies ilgs laiks - kamēr teleportācija tiks apgūta, turklāt gads, kad būs iespējams teleportēt lielas masas - arī ir neprognozējams. Vien zināms, tas ir tālas nākotnes jautājums. "To veiks pavisam citi cilvēki", teikts Krievijas valdības pazinojumā saistibā ar minēto programmu.
----------------

Kāds visam iepriekšmintētajama sakars ar armijas lietām? Vistiešākais - jo šo diženo atklājumu vispirms centīsies izmantot militāristi. Nav grūti aizfantazēties, ka bez transporta lielos attālumos un pat starpzvaigžņu telpā varēs transportēt armijas. Piemēram, sekundes laikā no Krievijas uz ASV vai Mēnesi aizteleportēt tanku korpusu. Patreiz gan viss ir neziņā tīts, iespējams - militāristi sadarbibā ar zinātniekiem rosās ekskluzīvā slepenības režīmā.

Vēl jāsaka, cilvēce šim lielajam atklājumam vēl nav gatava. Ja šāda tehnoloģija panesīsies lielajā apritē un nokļūst nepareizajās rokās, tad var rasties patiesi neprognozējams ļaunums. Jādomā, teleportācija ir visai tālas nākotnes jautājums.

Avoti un attēlu (c): http://spektrs.com/ un https://lenta.ru