FacebookTwitter

Soļi - Kosmosa iekarošanai

Portlandes (ASV) Universitātē nopietni aizdomājušies - kā iekarot Kosmosu. Tas nav gluži tas pats, kas iekarot kādu kaimiņu valsti. Cilvēcei nu būs jāsakopojas uz pavisam dažiem citiem soļiem - uz dažiem pat no šodienas viedokļa lūkojoties: fantastiskiem.Un tātad...

* Nepieciešams kosmosa kuģis. Pavisam konkrēti 2026. gadā NASA (ASV Aeronautikas aģentūra) gatavojas sūtīt uz Marsu 100 cilvēku komandu, kuri tur nomerināsies bez iespējas atgriezties uz Zemes. Ja Marss ir "kaimiņos" un pat redzams ar neapbruņotu aci, un līdz tam jālido 7 - 36 mēnešus, tad tuvākā atklātā aptuveni Zemei līdzīgā planēta ir 14 gaismas gadu attālumā. Ar pierasto kosmos kuģi uz turieni nāksies doties 150 gadu garumā.

* Būs nepieciešams liels cilvēku kopums - kādi 40 tūkstoši no dažādām rasēm. Tas tamdēļ, ka galamērķī nokļūs kāda trešā vai pat ceturtā paaudze no "šodien" izlidojušajiem. Turklāt 2/3 no ceļotāju kopuma jābūt reproduktīvā vecumā. Lai šādu nelielas pilsētas apjomā esošu sabiedrības daļu transportētu ievērojamā attālumā - tad šim kosmosa kuģim arī ir jābūt ievērojamā lielumā. Visticamāk, tas būs jābūvē jau orbitā un jāpalaiž ar lielas jaudas dzinēju, kura spēks ir salīdzināms ar kodolsprādzienu.

* Saprotams, ka sūtīt lielas masas cilvēkus Kosmosā - tā ir fantāzija. Cita fantāzija ir: sūtīt Visumā kīborgus jeb mākslīgos cilvēkus, kurus vada īstās mūsu smadzenes, bet ķermenis būtu būvēts no mākslīgām ierīcēm. Acīmoredzot, šādas ierīcies "dzīvos" garāku mūžu un dos iespējas sasniegt tālas planētas aiz Saules sistēmas robežām.

* Kriogēnā dzīve. Jau daudzās fantastikas filmās tiek tēlots, ka cilvēki aizmieg un tiek sasaldēti, lai šādā veidā pārvarētu lielus attālumus. Nepatērējot lielu daudzumu pārtikas un citus dzīvībai nepieciešamus resursus. Fantāzijās izskatās skaisti, taču realitātē nekur nevienā izpētes organizācijā/institūtā zinātnieki vēl nav nopietni pieķērušies attiecīgajiem pētījumiem: iesaldēt cilvēku ar iespēju pēcāk tādam atjaunot dzīvības funkcijas.

* Mākslīgais intelekts. Vēl viens variants, kas dos iespēju ilgstošā laikā aizgādāt saprātu uz citām saulēm. Mākslīgo intelektu dažādu flešu (informācijas glabāšanas ierīcēs) veidā iespējams iekonservēt "aizmigušā" stāvoklī uz vairākām desmitgadēm. Kad kosmosa kuģis pietuvinās izvēlētajai ārpus Saules sistēmas planētai, tad mākslīgais intelekts pēc iepriekš sagatavotās programmas nosēdina kosmo kuģi un uzsāk planētas kolonizāciju. Pluss ir - šāds milzu aparāts ar mākslīgo intelektu var ceļot lielos attālumos, mīnuss - te nepiedalās cilvēki.

* "Homo sapiens" baktērijas. Baktērijas saldētā veidā - arīdzan ir spējīgas ceļot laika garumā tūkstošos gados mērāmos. Līdz ar to tās var sasniegt tālas planētas. Kad kosmokuģis automātiskā režīmā izsēžas tālajās pasaulēs, tad no šīm baktērijām attīstās pilnvērtīgi cilvēki. Tāds "sīkums" mūsdienās - kā tagadējos cilvēkus padarīt par baktērijām - nav vēl atrisināts.

* Modificētie cilvēki. Līdzīgi kā mūsdienās ar modificēto pārtiku, nākotnē cilvēkus varēs ieprogrammēt ar ieprogrammētām īpašībām. Tostarp ar tādām, kas būs piemērotas jaunas planētas apstākļiem lai paši tādos dzīvotu. Atkal te zinātniekiem ir viens izaicinājums - kā atrast to "atslēgu", kas ļaus dažādas fiziskas īpašības programmēt. Šodien mēs esam vēl tālu no šiem meklējumiem.

* Teleportācija. Tā ir momentāna masas pārvierošana lielos attālumos. Jāsaka, fiziski teleportācija ir atklāta un elementārdaļiņu līmenī jau pierādīta. Atliek tikai šo atklājumu ieviest "cilvēciskajā" līmenī. Krievijā jau visai nopietni taisās šo parādību ieviest ap 2035. gadu bruņojumā (par ko mēs jau rakstījām šajā blogā). No visiem iepriekšminētajiem Kosmosa kolonizācijas veidiem šis izskatās visreālākais...

** Kopumā jāsaka, cilvēce agri vai vēlu sāks izplesties ārpus Saules sistēmas. Ar laiku Kosmosa iekarošana kļūs par galveno civilizācijas dzinuli. Taču pirms tam mums ir jātiek galā ar "bērnu" slimībām. Savstarpējās ietekmes dalīsana, tieksme pēc naudas un mantas, sašķeltība valstīs un tieksme daudzko risināt ar karu palīdzību- tie ir galvenie kavēkļi, kas traucē mums raudzīties Kosmosa virzienā. Bet tieši tur ir mūsu tālākais ceļš. Līdzīgi... kā zīdainim, kuram agri vai vēlu būs jāatstāj šūpulis.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.popmech.ru/