FacebookTwitter

Raķetes skries pret meteorītiem

Nesen ASV bija evakuācijas mācības saistībā ar iespējamu meteorīta nokrišanu uz Zemes. Bet Krievijā jau sāk domāt par gatavību - pretī meteorītam aizraidīt raķetes. Krievijā zinātnieki sadarbībā ar militārajiem speciālistiem gatavos ballistisko raķeti, kuru sūtīs pretī meteorītam, kam jau tagad iedots nosaukums "99942 Apofiss". Paredzams, ka tas šķērsos Zemes orbitu tuvā attālumā, un tiek pieļauta, lai arī niecīga, tomēr sadursme ar mūsu planētu. Sagaidāms, ka tas mums pietuvināsies vispirms 2029. gadā, pēc tam vēl tuvāk Zemei būs 2037. gadā.

Ir izmērīts tā aptuvenais diametrs, kas ir 325 metri, un ietriecoties Zemē ar vairāku desmitu kilometru sekundē ātrumu, tas radīs aptuveni tādu pašu efektu kā veiktās ūdeņraža "Cara Bumbas" izmēģinājuma sprādziens. Ko 1961. gada 30. oktobrī Novaja Zemļa salā veica PSRS militārie spēki. Vienvārdsakot - būs masīvi postījumi 100km radiusā, mazāki postījumi apmēram trīs reizes lielākā attālumā. Būs atmosfēras piesārņojums, kā arī zemestrīce līdz 7 ballēm 100km radiusā. Tādam iekrītot okeānā, daudzās piekrastēs būs līdz 20m lieliem cunami viļņiem.

Tātad, Krievijā jau veic, pagaidām gan teorētiskus, sagatavošanās darbus. Krievijas Valsts Makejeva vārdā nosauktā Raķešu centra vadošais speciālists Sabits Saitgarājevs pavēstījis: "mēs laidīsim pretī meteorītam ballistisko raķeti. Tā uzpildīšana ar degvielu un sprāgstvielām sāksies 10 dienas pirms palaišanas".

Vienlaikus gan tiek uzsvērts, ka šādas raķetes var gatavot pret laicīgi atklātiem mini-asteroīdiem, bet ne pret tādiem meteorītiem - par kuriem var uzzināt vien dažas stundas vai pat mazākā laikā, pirms tie nokrīt uz Zemes virsmas. Par piemēru ņemot 2013. gada februāra notikumus Čeļābinskā, kur meteorīts, sprāgstot atmosfērā apmēram 20km augstumā, ar triecienvilni izsita daudzus logus pilsētā. Tostarp pusotrs tūkstotis cilvēki tika ievainoti, no tiem vairāk kā 10 bija nogādāti slimnīcā smagā stāvoklī.

Pagaidām tiek izskatīts plāns, lai pie meteorīta piestiprinātu jaudīgu spridzekli, kas to saspridzinātu sīkos gabaliņos vai kā otrs variants, tiktu ar sprādzienu izmainīta ceļojošā akmens orbīta, kas atvirzītos tālāk no draudīgās zonas pirms saskares ar mūsu planētu.

Savukārt ASV Aeronautikas aģentūras NASA speciāliste Sandija Marka Bolsou paskaidrojusi: "tādi notikumi, kas līdzīgi Čeļābinskā vērotajam, notiek apmēram reizi 50 gados. Un mums pagaidām nav sistēmas, kas šādus lidojošus akmeņus ļautu Kosmosā atrast ātrāk kā vien dažas stundas pirms saskares ar Zemi". Jāpiebilst, ka Čeļābinskā kritušais meteorīts tiek lēsts diametrā, kas salīdzināms ar vieglo automašīnu.

Vairāki ASV bijušie astronauti ir izsacījuši atbalstu Krievijas plānam izstrādāt speciālu ballistisku raķeti, kas dosies pret liela izmēra un Zemi potenciāli apdraudošajiem meteorītiem. Tostarp arī Kosmosā pabijušais astronauts Toms Džonss izsakās "nav nekas slikts, ka jāgatavojas - lai nenotiktu nekas slikts".

Lai gan NASA zinātnieki pēc pēdējiem mērījumiem nākuši klajā ar ziņojumu, ka minētais meteorīts "Apofiss" Zemei paskries garām, tomēr dažās lielvalstīs apsver plānus tam dot triecienu caur masīvu sprādzienu. Laiks domāt un rīkoties vēl ir...

Avots un attēlu (c): http://gearmix.ru/