FacebookTwitter

Pilotus nomainīs roboti

Daudz pēdējā laikā ir kaislības par bezpilotu kaujas mašīnām. Mazāk kaislības ir par robotiem, kas drīz vien varētu nosēsties darbavietās, kuras iesildījuši ir cilvēki. Dienvidkorejā pie šīs lietas sākuši strādāt nopietni.Seulā esošais Vadošo tehnoloģiju institūts prezentējos robotu "PIBOT", kuram nu būs misija aizvietot cilvēkus pie kaujas lidmašīnu stūres. Kā vēsta "IEEE Spectrum" informācijas birojs, tagad robots tiek testēts. Patreiz trenažiera režīmā robots "nosēdina" veiksmīgi lidaparātu 80% gadījumos.

Šodien pasaulē vairākas kompānijas nodarbojas ar projektiem, kur cilvēks lidmašīnas pilota vietā tiks aizvietots ar robotu. Izrādās, šādā veidā gandrīz jebkuru lidmašīnu var pārvērst par bezpilota ierīci - jo sevišķi apstākļos, kad šo pienākumu nevar izpildīt dzīvais pilots. Piemēram, paaugstinātas radiācijas apstākļos.

Otrkārt, roboti pilotu vietās - samazina cilvēku resursus. Robots (pagaidām gan teoretiski) var vadīt lidmašīnas patstāvīgi, daļā gadījumos lidmašīnas caur robotizētiem pilotiem var vadīt operatori no zemes komandpunkta. Dažreiz viens operators varēs vadīt vienlaikus vairākus lidaparātus.

Nupat prezentētais korejiešu "PIBOT" robots (nosaukums saīsināts no vardiem "PIlot roBOT")ir tāds aparāts ar "rokām" un "kājām", kas strādā pie vadības ierīcēm līdzīgi kā dzīvais lidotājs. Robots būs aprīkots ar kameru, caur kuru kontolēs savu "roku" un "kāju" kustības. Ziņas par lidojuma apstākļiem robots saņems no mērierīcēm.

Ir iecerēts, ka robots - pilots būs "apmācīties" spējīgs. Pagaidām tas gan netiek izpausts, kā šāda "macībspēja" iespējama. Patreiz zināms, ka šāds "pilots" spējīgs trenažiera režīmā - pacelt lidmašīnu, veikts maršrutu un lidaparātu nosēdināt.

"PIBOT" robota izstrāde vedas kopš 2010. gada. Uz šo brīdi jau izgatavoti vairāki mazizmēra eksperimentāli varianti. 2014. gadā viens tika izmēģināts uz reala neliela divplākšņa ar elektromotoru. Kad notiks izmēģinājumi pilna izmēra lidmašīnās, tas var nav zināms.

VIDEO 1  
VIDEO 2


---
Paralēli ienākas ziņas arī no ASV, kur kompanijā "Aurora Flight Sciences ", kur tika izmēģināts projekts "ALIAS". 2016. gada oktobrī bija veikts veiksmīgi izmēģinājuma lidojumi ar bezpilota vadību lidmašīnā "Cessna Caravan".


"ALIAS" projekta ietvaros tik domāts par attālinātas lidmašīnas vadīšanu ar planšetdatoru, kā arī ar balss palīdzību. Šāds robots tiek gatavots ar domu, ka lielajos lidaparātos varētu aizvietot otrā pilota funkcijas. Gan miera, gan kara apstākļos. Ekstremālos gadījumos (dzīvā pilota nespējas gadījumā) aparāts varētu pārņemt lidmašīnas vadības funkcijas pilnībā. Pagaidām šeit vēl tālākas ziņas projekta sakarā pietrūkst.


Raksta avots un attēlu (c): http://alternathistory.com/