FacebookTwitter

Pasaulē dārgākie šāvieni

Vēl pavisam nesen militārie cilvēki nebija sapņojuši, ka daži šāvieni tagad maksās miljons dolāru par vienu reizi. Un arī par to, kā kara resoru birokrātija reizēm traucē ieviest modernāku bruņojumu.Jā, ASV Jūras spēki nesen kārtējo reizi saņēma jaunus ieročus. Tostarp uz kuģiem uzrīkojamus lielgabalus, kas raksturojas ar sevišķi aprīkoitiem un vadāmiem šāviņiem, kuri pat 110km attālumā trāpīs ļoti precīzi. Taču armijas vīri ļoti skeptiski izturas pret bruņojumu. Iemesls ir to dārdzība. Izrēķināts, katrs šāviens no šī lielgabala maksās ap miljons ASV dolāru.

Jau divas nedēļas pēc tam, kad ekspluatācijā tika nodots mūsdienīgs mīnukuģis "Zumwalt (DDG-1000)", tad flotes vadība sacījās vairs neiegādāties nevienu šāviena komplektu, kas domāti šādiem kuģa lielgabaliem no "Advanced Gun Systems (AGS) jeb t.s. sevišķi uzlaboto šaujamieroču sērijas.

Kā sacīja vien no "Lockheed Martin" jeb ražotāju pārstāvis, tad šis 135mm kalibra šāviņš būs visprecīzākais visas ASV Jūras spēku vēsturē. Vienlaikus - arī visdārgākais, kāds vien kādreiz ir uz pasaules saražots. Kopumā ASV Kara flotei bija paredzēts iepirkt 2000 šos speciālos šāviņus. Tātad - kopumā nāksies šim mērķim iztērēties attiecīgi 2 miljardu dolāru.

Nāksies? Droši vien nenāksies šādu summu tērēt... kā noskaidrojies iekšējā izmeklēšanā, tad - kad "Zumwalt (DDG-1000)" mīnu kuģis vēl bija tikai iecerēs, tad neviens neiedomājās, ka munīcija būs tik dārga.

Jo, iepriekš bija domāts ražot 32 līdzīgus mīnu kuģus, bet pašā pēdējā brīdī šo skaitu bija nolemts samazināt līdz 3. Līdz ar to piegādājamā munīcija kļuva vēl dārgāka.

"Mēs gatavojāmies iepirkt tūkstošiem šādus šāviņus", paziņoja ASV Jūras karaspēku pārstāvis. "Bet kuģa skaita samazinājums liedza iespēju iegādāties munīciju par pieņemamu cenu".

Tamdēļ tiek meklētas alternatīva munīcija, ko varētu izmantot uz šiem mīnu kuģiem, kas gan ir grūts jautājums, Iespējams, kaut kādi risinājums tiks rasts 2018. gadā, kad šie karakuģi nonāks ekspluatācijā. Arī tad tas nebūs viegls uzdevums, jo lielgabali būs vien pielāgoti šim kaujas lādiņu "LRLAP" tipam.

Kā izrādās, tad arī šie trīs mīnukuģi - katrs "leposies" ar 4 miljardu ASV dolāru dārdzību. Jā, un visu projektu kopumā slēpj slepenības plīvurs.

Šī dārgā bruņojuma fakts rāda tendenci, ka turpmāk ieroču attīstība būs saistībā ar izmaksu dārdzību. Tas jūtami mainīs visas ieroču ražošanas koncepcijas. Tostarp arī - aizvien lielāku īpatsvaru ieņems dažādas bezpilota ierīcies, par kurām rakstam šajā blogā.

Avots un attēlu (c): http://gearmix.ru/