FacebookTwitter

Nu tad arī hibrīddrons...

Doma dronu virzienā turpina attīsties, un ASV armijas rindās drīz varētu parādīties arī t.s. hibrīddrons, kas gan lidos, gan arī pārvietosies uz riteņiem pa škēršļotu apvidu.Amerikāņu kompānija "Advanced Tactics" - prezentējusi jaunu hibrīddronu "Autonomous Panther AT". Braucamrīks būs domāts izlūkošanai un dažādu militāro kravu pārvietošanai.

Kauju laikā gandrīz vienmēr nākas rīkoties slepeni. Lai neatklātu savas pozīcijas pretiniekam. Aparāts var pacelties nakts laikā praktiski bez trokšņa. Un pēc vajadzības var pamainīt pozīcijas pārvietojoties ar riteņiem. Patreiz vēl nenotiek "Autonomous Panther AT" sērijveida izstrāde, bet projekts ir ielikts ASV Aizsardzības ministrijas perspektīvo projektu pozīcijā.

Jaunais aparāts ļaus slēptā veidā nogādāt nelielas kravas. Kopumā ir domāts, ka auto-drons nolidos kādu attālumu, bet gabalaiņu pirms mērķa piezemēsies un braucošā stāvoklī nonāks līdz mērkim. Bezpilota braucamrīks šķēršļotā apvidū ir kluss, jo dzinējspēku dos elektromotori.

Hibrīddrons ir ar korpusu 112cm garumā un 34cm augstumā. Tas ir apgādāts ar 6 elektromotoriem, attiecīgi arī ir 6 nesošie propelleri. Lidošanas režīmā tam paredzamais parvietošanās ātrums ir 80km stundā . Lidojuma ilgums ar vienu akumulatoru uzlādi paredzēts 10 minūšu garumā.

Braukšanas režīmā aparāts ar vienu uzpildījumu var nobraukt līdz 97 kilometruem ar ātrumu ar 8km stundā. Mašīna svērs 20,4kg, tā "uz borta" varēs uzņemt nelielas kravas līdz 4,5kg. Kas atbilst, teiksim, informācijas pakešu nodošanai komandieriem ielenkumā.

Protams, šādas ierīces der miera apstākļos, piemēram - veikt pastnieka funkcijas - piegādājot preci pasūtītājam. Aparāts būs apgādāts arī ar manipulatoru jeb sviru, ar kuru krava tiks izcelta ārā un novietota noteiktā vietā.

Paralēli tiek strādāts arī pie cita un daudz lielāka modeļa, kas būs piemērots arī cilvēku pārvietošanai. Piemēram, nogādāt ievainotos frontes aizmugurē. Kā arī medicīniskai evakuācijai dažādu katastrofu laikā. Šāds aparāts jau svērs 1,8 tonnu un varēs pārvietot kravu līdz 454kg un 426 kilometriem attālumā.

Lielākā izmēra bezpolotnieks varēs lidojuma režīmā attīstīt līdz 241km stundā ātrumu, Pa šoseju braucot tas varēs ieskrieties līdz 113km stundā. Lielākais hbrīddrons ar segvārdu "Black Knight Transformer" piezemēsies nelielā attālumā no kauju bīstamās zonas un līdz pozīcijai distanci veiks braukšanas režīmā. Līdz ar to tas būs neredzams pretiniekam.

Abi hibrīddronu eksperimentāli modeļi jau ir izgatavot un 2016. gadā sākas to izmēģinājumi lauku apstākļos. Tamdēļ ne visai ilgi būs jāgaida jaunumi...

Raksta avots un attēlu (c): https://defence.ru/