FacebookTwitter

Nevājiem nerviem - ieroči ar ... sadzīves atliekām

Protams, šo lasot, mēs smiesimies vēderu turēdami, taču kaut kur arī par šo tēmu militārajās aprindās ir nopietni aizdomājušies - kā militārajās darbībās izmantot atkritumus.  Galvenais iemesls, kamdēļ t.s. "atkritumu bumbas" varētu būt izmantojamas kaujas darbībās - ir lieta, ka šos mūsu dzīves atlikumus nav kur likt.

Laikam ne visi zina, ka 1987. gadā cilvēce saražoja vienu sadzīves atlieku kalnu Monblana (lielākā virsotne Alpos) lielumā. Bet 2015. gadā mūsu atkritumi jau aizņem divreiz lielāku tilpumu.

Vēl par labu šādiem ieročiem ir tas, ka tie ir...
- nenogalina;
- ir lēti;
- un ir efektīvi.

Jāsaka, šāda lieta pazīstama jau sengrieķu laikos, kad lielāko piļu aizsardzībai tika lietotas katapultis, kur līdzās parastajām - ar akmeņiem grozos - tika izmantoti liela izmēra "naktspodi" ar attiecīgo saturu. Kas izgāzās pāri galvām tiem pretiniekiem, kas mēģināja šīs pilis ieņemt. Viduslaikos Vecajā Pasaulē eksistēja atkritumu "mūri", kas bija vēl viens šķērslis, kas bija ceļā nedraugiem un iekarotājiem. Arī novadgrāvji tika taisīti ar tādu aprēķinu, lai būtu kā vēl viena aizsardzības josla. Turklāt to taisīšanā tika iesaistīti ieslodzītie, un tas darbs bija sastāvdaļa ieslodzījumam.

Tomēr viduslaikos un pēc tam šāda veida aizsardzība tika aizmirsta kā "morāli nepareiza". Taču jau mūsdienās atkal tie lielie atkritumu kalni liek domāt par pielietojumu.

Japānā šos atkritumus, pareizāk sakot, pēc to sakurināšanas kā nedegošos atlikumus guldīja jūrā, kā rezultātā tika uzbūvētas vismaz pāris lidostas.

2013. gadā Filipīnās vietējais karaspēks uz vietējiem teroristiem uzmeta bumbu, kā rezultātā kaujinieki tika paralizēti caur atkritumiem, kā arī viņu ieroči kļuva šaušanai nespējīgi. Un tamdēļ tika viegli sagūstīti.

Tamdēļ ASV šodien ir tādi izgudrotāji, kas gatavos bumbas ar ļoti mēslainu (šā vārda tiešā nozīmē) saturu. Šāda munīcija kalpos kā papildus - un nenogalinošs ierocis - var tikt lietots, lai neitralizētu pretinieka pozīcijas. Šāda 500kg bumba varētus uzsprāgt virs ienaidnieka galvām, izplatot saturu kādā palielā teritorijā. Neitralizējot liela daudzumu kaujiniekus un viņu aprīkojumus.

Kanādas firmā "Solomon Inc." tiek domāts par šādām bumbām. Turklāt te ir vēl viena pozitīva nianse - tādu lietojumam nav jāizgudro vai gandrīz nemaz nav jāizgudro speciāli ieroči. Atliek tikai pašu munīciju piepildīt ar nesprāgstošo saturu.

Protams, te ir viens cits faktors - kā ir ar to dabas piesārņošanu. Bet militārajās darbībās, kā tas mums "iegājies", par ekoloģiju nedomā. Visos karos daba tiek masīvi piesārņota. Vismaz tagad tiek domāts, ka šajās reizēs netiek nogalināti cilvēki, un tas ir daudz lielāks ieguvums.
Protams, šādu ieroču iespējamība netiek nopietni izskatīta. Bet šādas koncepcijas parādīšanās militāro domu apritē liecina, ka cilvēkiem šāda ekoloģijas problēma ir aktuāla. Tā gan būs jārisina citādā veidā.

Raksta un attēlu (c) avots: https://topwar.ru/