FacebookTwitter

Nakts redzamības ierīču vēsture.

Nakts redzamības ierīces pirmo reizi sāka izmantot 2. pasaules kara laikā. Taču plaši tās tika pielietotas Vjetnamas karā.Parasti tās tiek plasši izmantotas miitārajām vai likumsargu vajadzībām, taču ir pieejamas arī civilajām vajadzībām. Kopš to pirmsākumiem un to, kādas iespējas šīs ierīces piedāvā tagad, ir liela starpība un turpmāk rakstā īsi par to vēsturi un attīstību.

 

Pirmā nakts redzamības ierīču jeb nulles paaudze.

Vēsturiski daudz karalaika kaujas norisinajās tikai diennakts gaišajā laikā, jo nakts operācijas bija ļoti bīstamas un tikai vislabāk apmācītie kareivji būtu spējīgi veikt to nakts stundās.

Viena no pirmajām tehnoloģijām, kas varēja uzlabot nakts redzamību, tika izgudrota jau 1939. gadā un to lietoja nacistiskās Vācijas armija. Pirmo šāda tipa ierīču izstrāde tika sākta 1935. gadā un to veica AEG uzņēmums. Uz kara beigām apmēram 50 Panter tanki tika aprīkoti ar nakts redzamības ierīcēm. Šādi aprīkotie tanti tika izmantoti abās frontēs.

Tāpat tika ieviestas arī portātīvās „Vampir” ierīces, kuras izmantoja kājinieki. Tās tika lietotas kopā ar Sturmgewehr 44 šautenēm.

Paralēli vācu izstrādēm, nakts redzamības ierīces tika izstrādātas arī ASV. M1 un M3 infrasarkano staru nakts redzamības ierīces tika pielietotas gan 2. pasaules kara laikā , gan Korejas karā, lai palīdzētu snaiperiem.

 

Nākamā jeb pirmā paaudze.

Nākamās pasīvās nakts redzamības ierīces tika ieviestas Vjetnamas kara laikā. To darbības princips tika balstīts nevis uz infrasarkano staru bāzes, bet gan paļāvās uz apkārtējo gaismu, un varēja intensificēt to 1000 reizes. Taču tās bija diezgan lielas un to darbībai bija nepeiciešama mēness gaisma, citādi tās bija grūti izmantojamas.

 

Otrās paaudzes nalts redzamības ierīces.

Nākamā paaudze tika aprīkota ar tehnoloģijām, kas sniedza uzlabotu attēla kvalitāti, kas deva ievērojami gaišāku attēlu, īpaši gar lēcas malām.

Tas deva iespēju lietot ierīces arī naktīs, kad nav pieejama mēness gaisma. Jo gaismas pastiprinātājs bija ievērojami uzlabots un tagad tas varēja pastirpināt gaismu 20000 reizes.  Tapat tika uzlabota attēla kvalitāte.

 

Trešās paaudzes ierīces.

Trešās paaudzes ierīces sāka izmantot citus materiālus un jaunas, uzlabotas tehnoloģijas, lai vēl vairāk pastirpinātu un intensificētu gaismu. Un tagad tās ir spējīgas to izdarīt 30000 – 50000 reizes.

Tāpat, tika pielietota jauna tehnoloģija ar speciālu pārklājumu, kas pagarināja ierīcu darbības mūžu.

 

Nakts redzamības ierīces izmanto ne tikai kājinieki. Tās tiem monetētas uz lidaparātiem, kuģiem, tankiem.

Nakts redzamības ierīces sniedz ievērojamu pārsvaru situācijās, kad pretiniekam to nav un tāpēc to plaši izmanto cīņā pret teroristiem utt.

 

Avots: nightoptics.com