FacebookTwitter

Nakts pārgājiens - 2. daļa: prieks un reizē pārbaudījums

Gājieni tumšajās stundās notiek gan retāk kā dienas laikos. Pēc attiecīgās sagatavošanās nu varam spert pirmos soļus pēc saulrieta neizzināmās pļavās un mežos. Kas tagad ir svarīgi?Ejot tumsas laikā pārgājienā, ir lietas- kas jāievēro.

* Nekādā gadījumā šādā pasākumā nenodieties viens. Pat tad, ja pašam liekas, ka pieredzes pietiks. Nakts gājienos ir jādodas komandā. Kur vismaz viens ir ar pieredzi līdzīgos pasākumos. Vēl labāk, ja pārgājena grupā ir vairāki ar attiecīgām zināšanām.

* Nakts pārgājienu dalībniekiem ekipējuma līdzās parastajām "dienas" tūristu lietām ir jābūt arī:
- jaudīgām baterijām (katram), kas visu staigājamo taku gaismos vismaz 10 metrus uz priekšu, turklāt pirms pārgājiena ir jāpārliecinās, ka tās darbosies visu ieplānoto ceļu;
- jābūt uzlādētām visām mobilajām ierīcēm, tās būs vajadzīgas - ja prasīsies pēc palīdzības no speciāliem dienestiem. Pēc statistikas visādas problēmas nakts pārgājienos ir divas reizes vairāk salīdzinājumā ar līdzīgu pasākumu dienas stundās;
- nepieciešami ir nakts kompasi, kuri iegaismojas pēc vajadzības. Laikam nav īpašas vajadzības stāstīt par kompasu nepieciešamību nakts gājienu stundās. Ir nepieciešamība, lai šie kompasi gājiena komandā pēc skaita būtu vismaz divi un vairāk;
- gan dienas, gan nakts pārgājienos jāpievērš liela uzmanība aptieciņai un tās saturam. Lai tajā būtu gan pārsienamie materiāli, gan zāles pēkšņām sirdskaitēm. Aptieciņu "komandē" pārgājiena vecākais. Par gājiena aptieciņu stāstīsim atsevišķi;
- ļoti noderēs binokļi - nakts skatīkļi. Kas lauj lūkot apkārtni gan infrasarkano staru diapazonā, gam gaismu pastiprinošā režīmā. Šodien veikalos piedāvā daudz un dažādu modifikāciju tālskatus un binokļus.

* Ko neņemt līdzi pārgājienos vispār - tas ir alkohols. Aptieciņā ir jābūt nedaudz spirtam, taču "taru" speciāli tukšošanai ir jāatstāj mājās. Pārgājienos alkohola lietošana rada rindu problēmas, iekaistot pat letālus gadījumus.

* Pārgājienu gan dienās, gan naktīs vada vecākais. Viņš var būt cilvēks ar pieredzi nakts gājienos. Plusā ar labām organizatoriskām spējām, kas sevišķi nepieciešamas dažādu neparedzētu notikumu laikā. Pārējiem pārgājiena dalībniekiem vecākais jāklausa uz vārda. Disciplīnas trūkums arīdzan var novest pie dažādām problēmām, kā rezultātā var iestāties apdraudējumi veselībai un pat dzīvībai.

* Pārgājiens un jo sevišķi naktī - tā nav izklaide. Tā ir apkārtnes izzināšana, aktīvā atpūta un labs pasākums veselības uzlabošanai. Pārgājiens nav pikniks un nav danču vakars.

* Obligāti ir nepieciešams - lai pārgājiena grupā būtu vismaz viens ar ārsta iemaņām. Daudzkas neparedzēts var notikt nakts aizsegā, un dažreiz pirmās palīdzības sniegšana ir svarīga pirmajās minūtēs. Pirms atsteidzas ātrā palīdzība ar ekipējumu.

* Nakts laikā ir lielāka iespēja kādam nomaldīties un nejauši nošķirties no grupas, tādā gadījumā apmaldījušajam cilvēkam... vispirms nepieciešams saglabāt mieru. Un tad ņemt talkā saziņas līdzekļus, lai sazinātos ar nakts pārgājiena vadību; ja tas neizdodas - tad jāsāk nevis tumsā haotiski skraidīt, bet gan "jāsastingst" uz vietas. Iespējams, miera stāvoklī dzirdēsim pārgājiena grupas biedru tālu ūjināšanu vai arī kādus citus trokšņus, kas ļaus noorientēties situācijā. Sliktākā gadījumā miera stāvoklī jāsagaida rīta blāzma, kad būs jau daudz lielākas iespējas novērtēt apkārtni un iziet pie cilvēkiem. Ja laika apstākļi ir vēsi, tad nepieciešams iekurt kādu ugunskuru, pie kura nakts laikā var sasildīties.

* Par ugunskuriem. Te ir viens "dzelzs" likums: ja iekurināji, tad gādā - lai tas "tavā" klātbūtnē arī nodziest. Un vēl pēc tam jāpārliecinās, ka pametot ugunskura vietu, tas no jauna nekontrolēti neuzliesmos un nebūs par sākumu meža ugunsgrēkam. Ja nu nakts melnumā pārgājiena grupa kaut kur apstājas un iekurina ugunskuru, tad - nepieciešams pēc kārtas katram dežūrēt, kamēr ugunskurs tiek uzturēts. Vai arī: pirms došanās pie miera ugunskurs ir jānodzēš bez iespējas tam vēlreiz uzliesmot.

* Principā lielākā daļā gadījumos nakts pārgājieni ir daļa no dienas gājiena vairāku diennakšu garumā. Lielākā daļa aktīvie cilvēki ceļo visas brīvdienas. Un pats galvenais, lai šie gājieni būtu vien ar labām atmiņām. Tas tā būs, ja ievērosim dažus noteikumus, par kuriem rakstījām augstāk.

Tēma nav pabeigta.
Avots: tiešas sarunas ar zinošiem cilvēkiem, attēlu (c) purvi.lv