FacebookTwitter

Nakts pārgājiens - 1. daļa: sagatavošanās

Nakts pārgājiens ir viens no atraktīvākajiem tūrisma veidiem. Nakts dod daudzas jaunas izjūtas un vienmēr paliek atmiņās kā viens no lielākiem piedzīvojumiem. Taču, lai šis piedzīvojums tā arī paliktu ar "+" zīmi, šādam pasākumam nepieciešama lielāka sagatavošanās.Gatavojamies šādi...

* Pamatā jāgatavojas līdzīgi kā dienas pārgājienam, vien dažas specifiskas lietas nāk klāt. Pirmā no tām - iepriekš kartēs jāizpēta apkārtne. Jo tumsas apstākļos apkārtnes detaļas ir daudz neizteiksmīgākas un vispār neredzamas. Kartes pieejamas visur - gan papīra formātā, gan virtuāli (tajā pašā "google maps", kā arī aizvien pilnveidotākās aplikācijās). Tas ir svarīgi - jau iepriekš zināt, kur ir purvi, kur ir pakalni, kur ir akmeņu krāvieni, un kur ir daža laba grava. Arī Latvijas apstākļos daudzviet apvidus ir šķēršļots, un pat dienas laikā ne visai viegli mums pārgājienos ir pārvarēt dažu teritoriju. Nemaz jau nerunājot par nakts apstākļiem.

* Otra svarīgā lieta - ir jāizpēta laika apstākļu prognozes. Mums ir daudzi nākotnes laika apstākļu redzējumi. Sākot ar prognozēm dažus mēnešus uz priekšu. Kam seko laika norādes 2 nedēļās, pēc tam uz nedēļu, vēl pēc tam 3 dienu garumā un visbeidzot - par nākamo diennakti. Vispateicīgākās no tām ir īsās jeb 3 dienu prognozes, kad visi pasaules un caur "tīmekli" pieejamās laika prognozes ir krietni ticamākas par 50%. Un, nav taču vienalga, ja nakts pārgājiena laikā ir Mēness pie debesīm, vai arī zemi mākoņi un miglains laiks.
* Pie iepriekšējā piebilstot - ja nav pārliecīgas vajadzības tieši šajā naktī doties gājienā vai arī gājiena grupa ir ar neliela cilvēku skaita - tad nakts gājienu var atlikt uz kādu citu dienu, kad laika prognozes ir pateicīgas.

* Ir arī tādi saukti par "enduro" pārgājieniem, jeb gājieniem un braucieniem ar maksimālo grūtību pakāpi. Šādi pasākumi prasa speciālu gatavību un nepavisam nav piemēroti iesācējiem, tamdēļ par šiem šajā rakstā neviedējam.

* Protams, maksimāla uzmanība piemērojama sakaru līdzekļiem. Visām mobilām ierīcēm ir jābūt ceļa sākumā uzlādētiem, jāpārbauda arī uztveres zonu pieejamība, šie dati arī pieejami dažās mājas lapās un mobilajās aplikācijās. Vismaz pirmo nakts gājienu ieteicamāk ir veikt, kur šo mobilo uztveres zonu pārklājums ir pietiekams vai tuvu tam. Jādomā arī par šo ierīču glabāšanu. Ar to domājot: nakts pārgājiena laikā tiem jābūt labi saglabātiem kabatās, plusā vēl ar kādu izturīgu striķīti piestiprinātam pie apģērba.

* Jāņem - vismaz vienam vai diviem no pārgājiena grupas - līdzi kompasi. Šodien tie pieejami visdažādākos dizainos un visdažādākās cenu kategorijās. Tostarp arī tādi, kas nakts apstākļos tiek iegaismoti. Kompasi nakts gājienos ir neaizvietojami.

* Protams, par nakts gājieniem pirms to sākuma ir jāinformē mājinieki, ja mājās nepaliek neviens - tad daži radi vai labi draugi. Sarunājot kontroles laikus, kad nakts gājiena laikā sazināsies. Norādot arī konkrēto teritoriju, kur attiecīgajās tumšajās stundās paredzēts doties.
* Ļoti vēlams, varētu teikt - obligāti konkrētajā grupā jābūt vienam ar iepriekšēju nakts pārgājienu pieredzi. Un pilnīgi izslēgta lai ir situācija, kad šādā nakts gājienā dodamies viens.

* Protams, nakts gājieni nav paredzami Valsts robežu tuvumā vai dažādu militāru būvju apkaimē. Viss tas uz kartes ir iepriekš jāizpēta. Atrašanās minētajās teritorijās no dažādu militāru un valsts iestāžu darbinieku puses var tikt nepareizi saprasti ar visām no tā izrietošajām sekām.

Darām visu - lai tūrisma naktis būtu tikai ar pozitīvām atmiņām pēc tam. Turpinājums sekos.
Avots: tiešas sarunas ar zinātājiem, attēlu (c) purvi.lv