FacebookTwitter

Lielākās zemūdenes pasaules vēsturē

Zemūdens dažāda kalibra pārvietošanās aparāti - tā šodien ir ikdiena. Protams, lielākie šīs formācijas ierīces ir militārās. Lielākās zemūdenes ražo un pasaules okeānos palaiž militārās lielvaras.Šodien uzmetam acis uz dažām no tām.

* Zemūdenes no sērijas "Akula". Katra no tām sver 48 000 tonnas, un prezentē sevi kā nelielu pilsētu zem ūdens līmeņa. Tās garuma ir 175 metri, platums 38 metri. To dzen uz priekšu divi atomdzinēji. Bruņojumā vēl PSRS laikos tā nonāca aizvadītā gadsimta 70'tajos gados. Tāda varēja zem ūdens nepārtraukti pavadīt 120 dienas. Ekipāža, ko varēja papildināt līdz 2000 cilvēkiem, dzīvoja salīdzinošā komfortā. Tomēs šāda gabarīta zemūdene bija dārga, arī tās uzturēšana izmaksāja lielu naudu. Tamdēļ tās no Krievijas bruņojuma izslēdza 2007. gadā.

* Otra lielākā zemūdene "Borej" ir tagad Krievijas armijas bruņojumā, uz šodienu tādas armijas rindās ir sešas. Katra no tām ir 170 metru gara un sver 24000 tonnas. Tās var nest līdz pat 30 kodolraķetēm, kuras var palaist arī zemūdens režīmā. Šī zemūdene nepārtraukti zem ūdens līmeņa var pavadī 90 dienas.

* "Ohio" zemūdenes ASV, katra no tām sver 18750 tonnas. Bet katra no tām var nest vairāk raķetes ar kodolgalviņām nekā katra pieminētā Krievijas "Akula" un "Borej" zemūdenes. ASV flotē tās šodien ir 18 skaitā. Tās tāpat uz priekšu dzen kodoldzinēji, un tās ir apgādātas ar visjaunākām ierīcēm, kas tās paslēpj no pretinieka radara un ūdens skennēšanas ierīcēm.

* "Murena", sver 18200 tonnas. Lai gan tās jau radītas agrākajā PSRS teritorijā "aukstā kara" laikā, tās labi kalpo tagadējā Krievijas flotē. Tās savulaik radītas, lai iespējama kodolkara laikā raidītu šāvienus pa pretinieku rūpniecības centriem un lielajām pilsētām. Šodien tās apsargā Krievijas robežas un piedalās mācību uzdevumos. Šīs vienlaikus var nest katra 18 ar kodolgalviņām aprīkotas raketes.

* Un - "Vanguard" Lielbritānijā. Katra sver 15900 tonnas. Tās uz borta nes raķetes ar kopējo kodolgalviņu skaitu - 128. Skotijas ostās ir 4 šās klases zemūdenes, un viena no tām ir patstāvīgā kaujas dežūrā gadījumiem "ja nu kas".

Raksta avots un attēlu (c): http://discussio.ru/