FacebookTwitter

Lāzers ir labs enerģijas devējs

Līdz šim lāzerus - no rakstnieku fantāzijām un dažiem izmēģinājiem - atpazinām kā iznīcinošus ieročus. Taču šo tehnoloģiju varēs izmantot kā enerģijas pārnešanas efektīvu instrumentu.Patiesi, vecākā paaudze ir lasījusi romānus "Inženiera Garina hiperboloīds" vai "Pasauļu kari". Tajos tika proponēta ideja - lāzeri ir efektīvi ieroči. Arī mūsdienās vairāku valstu armijās notiek masīvi izmēginājumi ar mērķi lāzerus pielietot kā ieročus.

Toties citi izmēģinājumi dažā armijā - notiek ar mērķi lāzerus izmantot citiem mērķiem: pārvadīt vai pievadīt enerģiju. Krievijā lāzerus sāks pielietot - lai "barotu" dronus to lidojumu laikos. Krievias aģentūrā "Энергия" jau pēta, kā pagarināt bezpilotnieku lidojumu laikus. Kā saka agentūras inženieris Vitālijs Kaprānovs, tad "tā ir galvenā problēma. Drons šodien gaisā var uzturēties 10-20, ar mūsdienīgākiem akumulatoriem - līdz 30 minūtes gaisā. Daudzreiz ar to nepietiek, lai šie veiktu uzdevumus".

Patiesi, daudziem bezpilotniekiem ir nepieciešams gaisā uzturēties stundām. Daudzām misijām: apsardzei, mežu ugunsgrēku monitoringam, izlūkošanai ... nepietiek ar 10-30 minūšu lidojumu. Protams, tiek pielietoti bezpilotnieki ar iekšdedzes dzinēju, kuriem ir iespēja drusku ilgāk uzturēties gaisā. Tomēr patreizējie dronu modeļi ar benzīna motoru - tie ir trokšņaini (un tos var atklāt pretinieka ierīces) un nav spējīgi nekustīgi karāties vienā punktā. Bet elektriskajiem droniem nākas piekombinēt papildus akumulatorus vai arī nākas lietos rezerves dronus, kamēr pirmējie no jauna tiek uzlādēti. Vienvārdsakot - šis lidojuma paildzināšanas process šodien ir neērts. Daži citi dronu modeļi strādā ar sasaisti (ar elektrības vadu) no zemes, taču tas stipri ierobežo lidojuma tālumu.

Jā, Krievijas aģentūrā "Энергия" grupa inženieru strādā, lai gaisā esošos dronus varētu ar enerģiju nodrošināt teju diennakts garumā. Vienvārdsakot, tam jānotiek ar lāzera stara palīdzību. Lāzers, ka zināms, nes enerģijas devu, un tas var uzlādēt akumulatoru - dronam esot gaisā uzdevuma izpildes laikā. Patreiz aģentūrā notiek izmēģinājumi uz zemes: ar lāzeru uzlādēt akumulatoru, kas atrodas zināmā attālumā. Pirmie izmēģinājuma rezultāti ir mēreni sekmīgi, bet līdz akumulatora uzlādei gaisā ... vēl zināms "ceļa gabals ir jānoiet".

Lāzera stars - var dot savu artavu enerģijas pārraidei arī uz Kosmosu, uz zemes mākslīgajiem pavadoņiem. Tāda tehnoloģija kā nākamais produkts tiek izstrādāts iepriekšminētajā Krievijas aģentūrā "Энергия".

Mākslīgo Zemes pavadoņu problēma ir tāda, ka līdz šim nav izgudrotas kompaktas saules baterijas. Kosmosā "vietas" it kā pietiek, lai katram pavadonim būtu piekombinējamas vairāku desmitu metru garas saules baterijas. Tomēr tās pie starta rada problēmas caur svara palielināšanos. Tas savukārt samazina iespējas Kosmosā aizsūtīt lielāka daudzuma lietderīgās kravas.

Tad nu caur lāzera staru iespējams noraidīt enerģiju lielos attālumos. Aģentūrā izrēķinājuši, ka lāzera stara uztvērējam pietiktu ar fotoelementu 1x1 metra laukumā. Patreiz gan tiek izskatīts variants - šo lāzera staru noraidīt no viena mākslīgā pavadoņa uz otru. Starp kuriem ir vairāki desmti vai kāds simts kilometru.

Bet drusku tālākā nākotnē - pagaidām fantāzijas un skicēs - tiek izstrādāta versija, kur Kosmosā ceļos sava veida "elektrostacijas", kuras ražos enerģiju no saules gaismas, bet vienlaikus uz daudziem pavadoņiem ar lāzeriem noraidīs enerģiju. Tāda energijas padeve pavisam noteikti uzlabos telekomunikāciju, interneta apgādes pavadoņus. Šo ideju Krievijā taisās aprobēt līdz 2020. gadam. Kā parasti tādās reizēs saka: ziņas sekos.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.popmech.ru/