FacebookTwitter

Kosmosa kinētiskie triecieni

Nezin cik nopietni - bet militārajā pasaulē tiek izskatīta iespēja uz galvas pretiniekam uzlaist meteorīta bumbu.Daba nesen piespēlēja ideju kādam jaunam ieroču veidam. Virs Krievijas Čeļābinskas pilsētas uzsprāga meteorīts, sprādziena triecienvilnis tajā pilsētā daudzām mājām izsita logus un nodarīja vairākus citus postījumus ēkām. Cieta vairāki cilvēki. Dabas parādība Krievijā atjaunoja diskusijas par kosmisko kinētisko ieroču iespējamību.

Jāsaka, ideja Krievijā nav pārāk jauna. Jau 1960. gadā ASV militārajās aprindās eksistēja ideja no kosmosa augstumiem palaist to, kas tika nosaukts par "Dieva bultām". Projekta ietvaros bija domāts uzšaut uz zemes esošajiem mērķiem šāviņus, kas būtu 6,1 metru gari un 30cm diametrā, to svars katram būtu vairāk kā 8 tonnas. Tie no kosmosa ar 11km sekundē ātrumu trieksies uz konkrētiem punktiem, radot postu. Tomēr tika veikti aprēķini, ka viens šāds šāviens izmanksātu apmēram 250 miljonus ASV dolārus. Dārdzība bija galvenais iemesls, kamdēļ tomēr no šī projekta atteicās.

Jā, 2013. gadā Čeļābinskā postījumus radīja no gaisa nokritušais meteorīts. Tas apmēram augstumā iedrāzās atmosfērā ar 25km sekundē ātrumu un uzsprāga 25km augstumā. Sprādziena efekts caur skaņas triecienvilni radīja sekas, kas līdzīgas 120kilotonnu atombumbai. Kā tas viss izskatījās - tas redzams šajā 24 minūšu garajā video (brīdinājums - dzirdama arī nenormēta leksika).

VIDEO

Pēc šī gadījuma Krievijā aizdomājās radīt ko līdzīgu aŗī mākslīgā veidā. Te pat nav vajadzīgs precīzs mērķējums, vien virs noteiktas teritorijas nepieciešamas radīt triecienvilnim līdzīgu troksni, kas papostīs pretinieka celtnes un sēs paniku karaspēkā. Lai šādu kosmosa lādiņu palaistu uz Zemi, pietiek tam jau ar šodienas tehniskajām iespējām. Teiksim, kosmosā jau tagad iespējams nogādāt 1 tonnu smagu lādiņu, ko varētu pēc tam virs noteikta rajona palaist ar 3km sekundē ātrumu. Tas sprāgstot radīs efektu kā no nelielas atombumbas, turklāt tā sastāvs - kas būs nelieli šrapneļi - turpinās nesties uz zemi, kur triecoties uz mērki, postīs pretinieka militārās būves.

Krievijā aprēķinājuši, viens šāds "meteorīts" izmaksās ap 20 miljoniem ASV dolāru, kas ir savas 10 reizes mazāka finansu summa nekā kādreiz ASV pusē izgudrotajiem ieročiem. Izrēķināts arī, ka pilnīgi iespējams jau šodien tādus ieročus saražot un palaist kosmosā. Patreiz gan nav ziņu par konkrētām iestrādnēm.

Vien politiķu labā griba dod cerības - noslēgt starptautiskās vienošanās par šādu ieroču neizvietošanu kosmosā. Un mums - nepiedzīvot šādu mākslīgu "meteorītu" uzbrukumus.

Raksta un attēlu (c) avots: http://politexpert.net/