FacebookTwitter

Kā izvēlēties apavus pārgājienam?

Lūkojoties uz plašo pārgājienu apavu piedāvājumu veikalos un internetā, ir viegli apjukt, ja nezini, kam pievērst uzmanību. Taču lielākoties izvēle tev jāizdara, balstoties uz plānotajām aktivitātēm un apvidu – vai dosies pārgājienā pa meža taku, vai arī tev nepieciešami izturīgāki apavi, kas ļautu pārvietoties pa klintīm, stāvām nogāzēm, kalniem un pat bezceļa apstākļos? Tāpat jāizvēlas starp materiālu – ko vieglu vai, piemēram, ar ādas apdari.

Šie ir tikai daži no kritērijiem, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību. Ja tu šobrīd vai nākotnē plāno iegādāties pārgājienu apavus, iesakām ...Šie ir tikai daži no kritērijiem, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību. Ja tu šobrīd vai nākotnē plāno iegādāties pārgājienu apavus, iesakām ielūkoties šajos ekspertu padomos.

Apavu uzbūve

  • Iekšzole un viduszole. Apavu iekšpusē esošā zole parasti ir mīksta, polsterēta, kā arī to iespējams izņemt un vajadzības gadījumā nomainīt. Tāpat iekšzole ir tā kurpes vai zābaka daļa, kas nodrošina nepieciešamo atbalstu pēdas arkai. Ja tāda nav, tu vari iekšējo zoli nomainīt pret citu, iespējams, tieši tev pagatavotu. Viduszoles slānis veidots no triecienu absorbējoša materiāla, kas palīdz samazināt triecienu, kas uz kājām tiek radīts, piemēram, pārvietojoties par nelīdzenu apvidu. Viduszole var būt ražota no dažādiem materiāliem, tai skaitā, termoplastiskās gumijas, poliuretāna u.c.

Viduszolē var būt iestrādāts arī stingrāks materiāls, kas palīdz nodrošināt pēdas un kājas kopējo stabilitāti. Pārgājienu apavos šo daļu veido no kompozītmateriāla vai tērauda. Vieglajos apavos šīs sastāvdaļas parasti nav.

  • Ārējā zole jeb apavu apakšējā daļa. Tā lielākajai daļai pārgājienu apavu arī darināta no termoplastiska poliuretāna vai kāda cita veida sintētiskās gumijas. Zābakiem un kurpēm, kas paredzēti pārgājieniem, parasti ir paredzēti staigāšanai un kāpšanai dažādos apvidos, tādēļ to zolēm ir protektori. Jo tie izteiktāki, jo labāka būs saķere, pārvietojoties pa irdenu, dubļainu un nelīdzenu virsmu. Piemēram, Magnum STRIKE FORCE zābaki, kuru radīšanā izmantotas jaunākās tehnoloģijas un materiāli, nodrošina ne tikai kvalitatīvu aizsardzību pret triecieniem, bet arī saķeri ar dažādām virsmām. Apavos apvienota augstvērtīgā Recoil starpzole un Michelin ārzole.

 

Attēls Nr.1

 

  • Saķere ar virsmu. Neatkarīgi no tā, vai tu dodies pārgājienā dubļiem, sausiem ceļiem vai kalniem, tev savos apavos ir jājūtas droši un stabili. Tieši tāpēc tos sauc par pārgājienu apaviem – jo tie paredzēti dažādiem apstākļiem un apvidiem. Protams, salīdzinot tādus zābakus, kas domāti iešanai pa grants ceļu un ledu, tu redzēsi ievērojamas atšķirības. Savukārt brišanai pa dubļiem vai sniegu būs piemēroti zābaki ar zoli, kas samazina iestigšanas risku.
  • Atbalsts kājai. Ja pārgājiena apavi nebūs pietiekami stabili un nesniegs nepieciešamo atbalstu kājai un pēdai, tu riskē ar iespēju gūt nopietnas traumas. Arī pieredze rāda, ka daudzi cilvēki savainojas tieši tāpēc, ka nav izvēlējušies laika apstākļiem un videi piemērotus apavus. To, cik stabili būs zābaki vai kurpes, nosaka to viduszoles materiāls, kā arī ārējās zoles forma un biezums. Garām pastaigām derēs tādi apavi, kuru vidusdaļa ir stingra, bet priekšpuse komfortabla un elastīga. Atceries, ka ilgāku pārgājienu izturēšanā nozīmīga ir arī muguras stabilitāte, tāpēc arī pārgājienu zābakiem ir jābūt pietiekami stingriem.
  • Gaisa caurlaidība. Šis ir ļoti svarīgs kritērijs, neatkarīgi no klimata, kāds ir vietā, kur dosies pārgājienā. Vasaras mēnešos apaviem jāļauj tavām pēdām “elpot”  un jāpasargā no svīšanas un tās radītajām problēmām. Turpretī ziemas laikā gaisa caurlaidība nodrošinās to, lai pēdas būtu siltas un svīšanas rezultātā tās nekļūtu mitras. Ieteicams izvairīties no pēdu sildītājiem, ja tas ir iespējams.

Pārgājienu kurpes vai pārgājienu zābaki – kuri ir labāki?

Lai arī mūsdienu mode ir sapludinājusi šos divus apavu veidus, liekot prātot, kā tos atšķirt, izvēloties piemērotu modeli pārgājienam, šie divi veidi ir viegli nošķirami. Tiesa, papildus šiem diviem veidiem, ir nepieciešams aplūkot arī trekinga apavus.

  • Zemie pārgājienu apavi (zem potītes). Tās arī sauc par pārgājienu kurpēm, jo pēc izskata tām arī līdzinās. Zemais dizains nodrošina potītei plašāku kustību brīvību. Taču tajā pašā laikā arī netiek sniegts tāds atbalsts kā, nēsājot zābakus. Šie apavi parasti ir ļoti viegli un elastīgi, taču lielākoties nav piemēroti pārgājienam, kas ilgst vairāk par vienu dienu. Tāpat arī tos labāk vilkt, ejot pa jau iemītām takām, nevis brikšņiem, klinšainiem apvidiem utt. ņemot vērā apavu vieglumu, tos var ērti paņemt līdzi mugursomā, kur vien nepieciešams.

 

 

Attēls Nr.2

 

  • Trekinga apavi ir zemo pārgājiena kurpju versija ar augstāku stulmu. Tie parasti ir veidoti no ūdens necaurlaidīga materiāla ar stingrāku konstrukciju, kas nodrošina papildus stabilitāti un aizsardzību, dodoties pārgājienā pa nelīdzeniem un šķēršļiem klātiem apvidiem. Trekinga apavi būs piemēroti tiem, kuri vēlas doties vairāku dienu pārgājienā, kā arī tiem, kas ar aktīvu dzīvesveidu nodarbojas ikdienā. Noderēs arī tiem ceļotājiem, kuriem nepieciešams nest smagāku mugursomu.

 

Attēls Nr.3 

 

  • Augstie pārgājienu jeb alpīnistu apavi (virs potītes). Tie ir lieli, smagnēji un stingri zābaki, kas piemēroti skarbiem laika apstākļiem un videi. To garums nodrošina ciešu piekļaušanos potītei, lai pārvietošanās laikā netiktu traumētas kājas, kā arī cilvēks justos stabili. Parasti šiem apaviem ir papildus izolācijas slānis, kas nodrošina pēdu siltumu arī ziemas sezonā. Alpīnistu zābaki būs piemēroti tiem, kas dodas garākos pārgājienos pa bīstamiem un nelīdzeniem apvidiem, kāpj kalnos, klintīs utt. Derēs arī pārgājieniem ziemas laikā. Šādus apavus iesaka iegādāties profesionāļiem, kuri zina, kas viņiem nepieciešams.

 

Attēls Nr 4 

 

Meklē apavus savam nākamajam pārgājienam? Ieskaties Patrioti.lv brīvā laika apavu un zābaku piedāvājumā!