FacebookTwitter

Kā iekurināt ugunskuru bez sērkociņiem

Ne pārāk bieži, bet gadās arī tādas situācijas - kad esam mežā, sērkociņi aiz mitruma ir kļuvuši nederīgi. Bet uguns, kas dod siltumu un arī iespēju dabas vidū pagatavot maltīti, ir ļoti nepieciešama. Arī šādā situācijā ir izeja. Zinoši cilvēki piedāvā...

* Ar koka rīvēšanu vienam pret otru. Paņēmiens pazīstams no seniem laikiem, kā arī no filmām par pirmsēras laikmeta cilvēkiem. Tas gan darbiņš ne priekš cilvēkiem ar vājiem nerviem. Vienīgais noteikums - kokiem jābūt sausiem. Der osis, ozols, kļava, vairāki cietas formācijas dienvidu koki. Mūsu gadījumā mums vajadzīga izdobta pagale no lapu koka, no tāda paša materiāla arī šaura koka vālite. Uz pagales uzliekam kaut ko viegli izliesmojošu. Piemēram, sausu zāli vai izkaltušu sūnas gabaliņu. Koku rīvējot- tas sakarsīs, un apmēram pēc 20 minūtēm uzliesmos, un aizkurinās sauso materiālu. Ko pēc tam ātri varēs ievietot iepriekš sagatavotā sausu zaru ugunskurā.

* Var izmantot jebkuru lēcu, tā varētu būt gan baterijas stikls, gan var no tālskata uz bridi izskrūvēts. Puikas jau zina to panēmienu, kad caur lēcu aizkurina gan ātri degošu papīru, gan arī plastmasas gabalu.

* Šādu lēcu var izgatavot arī no parasta ledus gabaliņa. Un tālāk var rīkoties līdzīgi kā ar stikla lēcu. Protams, ziemas laikā, kad ir arī ledus - saule ir zemāka, un tā raida mazākas jaudas starus. Tomēr arī tad var piemeklēt brīžus, kad saules starus iepējams sakoncentrēt tik daudz, ka viegli degošs materiāls var izliesmot.

* Uguns izraisīšanai der jebkuršs veids, kur rodas dzirksteles. Viens no tiem ir - šķelt vienu granīta akmens gabaliņu pret otru. Izlec dzirksteles, kas var aizdedzināt iepriekš sagatavotu sausa sūnas gabaliņu.

* Cits veids ir derīgs tad, ja ir viens pāris parasto bateriju. Vienā pusē pretājos bateriju polus savieno nekustīgi, otrā galā tā - lai rastos dzirkstele, kuru atkal var novirzīt sausa sūnas gabaliņā.

* Vēl kāds veids ir - ar rokas slīpripu, kur arī var iegūt dzirksteles. Tās atkal var novirzīt uz nelielu sausas vielas gabaliņa. Protams, vajadzīgs šis instruments, tādu meža vidū sastapsim ļoti reti.

* Var izmantot arī "koka kolas" (vai alus) bundžas aizmugrējo/ apakšējo sieniņu. Tā gan ir iepriekš jānotīra līdz spīdumam. Un tad no tās izveidojas sava veida parabolisks spogulis, caur ko atkal var fokusēt saules gaismu uz sausas sūnas gabaliņu. Kas dažu minūšu laikā aizkurēsies.
---

Protams, šie nav vienīgie paņēmieni, ar ko aizkurināt ugunskuru. Protams, kad aizkures procesā materiāls uzliesmo, tad jau jābūt gatavībā ugunskura vietai ar sausiem savāktiem materiāliem. Un tad jau drīz paša ugunskurs jautri kurēsies. Protams, labāk - pārgājienā turēt sērkociņus sausus īpašā vietā. Par to parunāsim citreiz.