FacebookTwitter

Kā dabūt elektrību dabā?

Daudzviet un daudzreiz ir situācijas, kad eletrība ir tālu no tās vietas, kur jūs patreiz atrodieties. Bet tā ir nepieciešama šeit un tagad.  Piemēram, ir meža vidū vai kalnainā apvidū nepieciešams uzlādēt mobilo telefonu, kabatas bateriju vai darbināt rāciju. Izrādās, pati daba piedāvā dažādas iespējas šīs problēmas risināšanā. Tikai drusku jārīkojas...Un, tātad...

  • Visparastākie koki.

Te nepieciešami divi dažādi metāli, teiksim, dzelzs un alumīnijs. Tagad jāpieiet pie tuvākā koka un tajā jāiedzen alumīnija stienis, lai tas izietu cauri mizai un ieiet koka serdē, bet otrs - dzelzs stienītis ir jāiesprauž zemē apmēram 15-20 centimetru dziļumā. Šos abus savienojot - būs iespējams dabūt ap 1 voltu stipru līdzstrāvu. Jāsaka, ka kokā vienlaikus var iedzīt vairākus stienīšus, un tad strāvas stiprums būs lielāks. Reizēm pietiek ar šādā veidā iegūtu elektrību, lai darbinātu nelielas ierīces. Protams, beidzot šo darbu, apkārtne ir jāsakopj, bet bojātā koka virsma ir jāaizziež ar kādu smēri.

  • Augļi.

Citrusa augļi- apelsīni un citroni un daži citi - arīdzan kalpo kā nelielas strāvas ieguves avots ekstremālos apstākļos. It sevišķi tad, ja esam tādos nokļuvuši netālu no ekvatora. Savienojot jau piemineto alumīnija stieni ar citroniem (vairākiem, kurus var sasaistīt kopā ar alumīnija drātiņu) un dzelzs stieni, kas iesprausts augsnē, tad varam iegūt ap 2 voltu elektrisko strāvu. Šādi var darbināt pat nelielu lampiņi, kur serdeņa vietā var izmantot apogļotu bambusa šķiedru. Kas ielikta stikla burkā. Runā, ka tā tieši kā pirmo pasaulē izgudroto elektrisko lampiņu izmantojis slavenais izgudrotājs Edisons.

  • Ūdens

Varam vairākās glāzēs ieliet un sagatavot sālītu ūdeni. Un visas glāzes pēc kārtas savienojam ar vara stiepli, kuras gali ievietoti glāzēs. Uz viena no abiem vara stieples galiem katrā glāzē, kas iemērkts sālsūdenī, uztinam alumīnija foliju. Tā uz abiem vara stiepļu galiem, kas ir arpus glāzēm katrs savā pusē, varam dabūt vairāku voltu spriegumu. Jo vairāk šādas sālsūdens glāzes varam savienot vienā virkne, jo spēcīgāku strāvu varam dabūt. Jāsaka, šis paņēmiens jau tika izgudrots 18. gadsimtā, tas tika nosaukts par "Volta stabu".

  • Kartupeļi.

No parastā un nevārītā  karupeļa arīdzan iespējams dabūt nelielu strāvu, teiksim, tik daudz - lai no nelielas dzirksteles būtu iespējams aizdedzināt ugunskuru. Te nepieciešams kartupeli pārgriezt uz pusēm. Vienai pusei var pievienot metāla vadiņu, bet otrajā pusē ir jāuztaisa padziļinājums karotītes veidā, kas jāpiepilda ar sāli, kas samaisīta ar zobu pastu. Tad šai sālij ie jāpievieno otrs vada gals. Un atkal viens strāvas avots būs jūsu rīcībā.

  • Taču no tā visa var izvairīties...

Mums, dodoties tālā tūrisma pārgājienā vai atrodoties citos darbos tālu no strāvas avotiem, daudz ērtāk ir laicīgi gatavoties, lai mēs nenonāktu stāvoklī, kas ir tuvu bezizejai - kad nāktos pielietot iepriekšminētos ekstremālos paņēmienus.

Ja ir paredzamas vairākas dienas būt prom no elektrības padeves, tad:

- līdzi jāpaņem arī 10-12 nelietotas baterijas, kas jāietin vairākās kārtās no mitruma necaurlaidīga materiāla, vai jāieliek ūdensdrošā kārbiņā, der arī vairāki komplekti lādējamās baterijas - kas, protams, jāuzlādē pirms pārgājiena;

- līdz galam jāuzlāde mobilie telefoni, un turklāt jāņem līdzi pati uzlādējošā ierīce (gadījumiem, ja kaut kur tomēr izdodas sarunāt pieejamu elektrības rozeti/ tā nav problēma civilizētās valstīs, pie kurām noteikti pieder arī Latvija);

- ja dodamies ceļā ar automašīnu, tad ekstremālakos apstākļos iespējams izmantot arī braucamrīka akumulatoru;

- var jau protams, meža vidū "satikties" ar darbojošos elektrības līniju, kur uz vadiem var uzmest drāšu galus, taču tas ir saistīts ar lieliem riskiem. Vispirms tehniski kaut kas var noiet greizi, un varam iekulties arī juridiskajās nepatikšanās par eletrības zādzību;

Par visu, arī par strāvas avotiem esot prom no civilizētiem apvidiem, ir jāpadomā laiciņu iepriekš, pirms dodamies ceļojumā.

Raksts sagatavots pēc saites https://lastday.club materiāliem