FacebookTwitter

Ir ne tikai mikroviļņu krāsns, bet arī mikroviļņu lielgabals

Šāda ierīce tiek gudrota Ķīnā un šī lielgabala galvenie mērķi būs bezpilota ierīces. Jau sešus gadus notiek jaunās ierīces sagatavošana un izmēģināšana.Mikroviļņu lielgabals ar "saspiestu" elektromagnētisko impulsu šaus pa bezpilota ierīcēm. Kā jau ne reizi vēstījām, tad pasaules vadošās militārās lielvalstis pāriet uz bezpilota kaujas mašīnām.

Tamdēļ, lai aktīvajās kaujas darbībās būtu pēc iespējas mazāk iesaistīti dzīvie spēki. Cilvēku resursi nav domāti tam, lai tos pazaudētu kaujās - "mēs esam radīti nevis tamdēļ, lai nogalinātu sev līdzīgos", tā runā Juaņs Venhua (Huang Wenhua) no Ķīnas "Ziemeļrietumu kodoltehnikas izpētes institūta" ("Northwest Institute of Nuclear Technology"). Inženiera vadībā notiek smalks darbs, un šajā ziņā jau ir sasniegti panākumi. Pat to liecina Ķīnas Nacionālās prēmijas (China National Science and Technology Progress Award) iegūšana par ieguldījumu zinātnes attīstībā.

Zinātnieku darba grupas izgatavotā ierīce ir izstarotājs, kas noteiktā virzienā raida elektromagnētisko impulsu 300 līdz 300 000 MHz diapazonā. Tas ļauj izsist no ierindas pretinieka kaujas sistēmas elektroniku - vai nu izvedot to uz laiku vai nu pavisam no ierindas. Bet bez elektronikas mūsdienu kaujas tehnika vairs nav spējīga veikt uzdevumus.

Pats lielgabals ir pietiekami kompakts, tas ir novietojams uz nelielām virsmām. Piemēram, uz rakstāmgalda vai uz loga palodzes. Perspektīvā to paredzēts montēt uz nelielām platformām, kuras strādās pašgājēja režīmā pat visai šķēršļotā apvidū. Citas mikroviļņa lielgabala modifikācijas aparātus paredzēts novietot uz droniem, līdz ar to - paredzamas lidojošo bezpilota ierīču "gaisa kaujas".

Jā, masīvs elektromagnētisks impulss, kas tiks palaist no šāda veida lielgabala, caursitīs visa veida bruņas un patreiz pazīstamās elektroniskās aizsardzības shēmas. Lielākas staru jaudas var arī fiziski bojāt kādas pretinieku kaujas mašīnu detaļas, kas paātrinās to iziešanu no ierindas. Tostarp pārkarsējot dažus mehāniskos dzinēju mezglus, līdzīgi kā mums pierastajā mikroviļņu krāsnī mēs uzcepam dažādus ēdienus.

Izpētes grupas zinātnieki lēš, ka jaunā veida lielgabals būs teicams ne tikai aizsardzībā, bet arī uzbrukuma kaujās (uzbrukums, kā zināms, ir vislabākā tās pašas aizsardzības forma). Šie lielgabali, kas jau būs uzinstalēti uz lidojošām bezpilota ierīcēs, būs spējīgi izvest no ierindas pretinieka pirmās, otrās līnijas aizsardzības komunikācijas. Līdz ar to paralizējot gan komandpunktu, gan atsevišķu kaujas vienību - tanku, bruņmašīnu, lidaparātu - elektroniskās shēmas.

Protams, šie lielgabali ir tikai solītis bruņutehnikas evolūcijā. Kad šīs ierīces būs sērijveida ražošanā un apritē, tad jau pret tiem tiks izgudroti pretlīdzekļi. Un bruņošanās aizies jaunā "spirāles riņķī'. Taču tas jau ir cits stāsts, un ziņas sekos.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.dailytechinfo.org