FacebookTwitter

Fakti par lāzeru ieročiem

Kad pieminam šo ieroču veidu - tad mums domās uz reizi ir vīzijas no fantastiskām filmām. Bet: kā ir patiesībā?Ir fakti par tēmu.

* Lāzeru ieroči visā pasaulē tiek aktīvi izstrādāti kopš 20. gadsimta vidus. Aizvadītā gadsimtā toreizējā PSRS valdīšana tika vistālāk. Pirmie lāzeri tikai izmēģināti vēl no Zemes mākslīgo pavadoņu augstumiem. Izmēģinājumu gaitā ar lāzera staru tika iznīcināts viens cits pavadonis/ makets.

* Bet vēl ātrāk PSRS bruņotajos spēkos, 20. gadsimta 50'tajos gados tika izstrādāta lāzeriekārta pistoles formātā. Tomēr tikai 1984. gadā tika izgatavots pirmais pistoles paraugs. Un tika izmēģināts Kosmosā (pilotējamā modulī). Tās princips bija: sprāgstot speciālai lodei pistoles iekšienē, pa stobru izstarojās šaurs stars, kam bija tāda pati iedarbība kā pneimatiskajai šautenei. Kopumā lāzerpistoles misija: ir ar mērķtiecīgu šāvienu traumēt pretinieka acis. Pēc PSRS sabrukuma - šī izstrādājuma liktenis ir nezināms.


* Lāzers, kas spēja iznīcināt pretinieka artilērijas šāviņu lidojumā - tika izgudrots un izstrādāts Izraēlā. To izstrādāja "Rafael Advanced Defence Systems" Ierīces darbības attālums ir 7 kilometru. Darbības princips ir - automātiski vadāms stars nokarsē lidojošu šāviņu līdz tas sadalās. Jāsaka, šī ir pirmā lāzeru ieroču modifikācija, kas pieņemta jebkādas valsts regulārajā bruņojumā.

* Krievijā patreiz turpina izstrādāt lāzeru ieroču veidu, kas nākotnē būtu instalēts uz kaujas bombardiera. Pagaidām ir tikai laboratorijas versijas, tomēr tiek domāts - divu gadu laikā notiks izmēģinājumi poligonā, un tad tāds ierocis varētu stāties regulāro bruņoto spēku pārziņā. Cik zināms no slepenajiem izmēģinājumiem - IL-76 lidmašīnā tiek uzstādīti divi ģeneratori ar kopējo jaudu 2,1MW jaudu, bet pats stara stobrs tiek ierīkots lidmašīnas priekšgalā zem deguna. Par izmēģinājuma rezultātiem pagaidām ziņu nav.

* Vairākas valstīs tiek strādāts pie rentgena lāzeriem, kas būs vairāk kā 1000 reizes spēcīgāki par gaismas mašīnām. Jau izpētīts, ka ar rentgena stariem iespējams sasniegt mērķus aiz biezām sienām. Pie tādiem ieročiem tiek strādāts ASV un Krievijā.

* Savukārt Lielbritānijā tiek domāts par lāzeriem, kas strādā nevis ar jaudīgu lampu, bet gan uz gaismas diožu bāzes. Šāda tipa ieroči derīgi, kad nevis jāšauj ar tiem, bet gan - lai noraidītu informāciju. Piemēram, uz kādu tālvadības un bezpilota ieroci.

* ASV zinātnieki vēl aizvadītā gadsimta 60'tajos noraidīja lāzera staru uz Mēnesi. Un caur teleskopiem vēroja, kā tas atstarojās no virsmas. Vērojumi bija veiskmīgi, pie tā paša aprēkināts tika - no Zemes raidītais stars uz mūsu dabiskā pavadoņa radīja gaišu laukumu 60 metru diametrā.

* 2015. gadā "Boeing" kompānijā tika veikti veiksmīgi izmēģinājumi - kur ar lāzera staru trieca zemē dronus. Patreiz lāzera iekārta ir novietota uz nekustīgas šasijas, tomēr ar laiku tādu plāno uzstādīt uz automašīnām vai kuģiem. Turklāt šādiem lāzeru stariem ir priekšrocība: tie var iznīcināt dronu daļas, saglabājot lidaparāta lidošanas spējas.

* Kopš 2014. gada tajā pašā "Boeing" kompānijā tiek izstrādāts cits lāzers, kas uzmontējams uz kaujas lidmašīnām. Šāda ierīce būs spējīga notriekt pretinieka raķetes 1,5 kilometru attālumā, tostarp sarežģītos laika apstākļos. Arī šī ierīce ir izmēģinājuma stadijā.

* 2014. gadā citā ASV kompānijā "Lockheed" arīdzan sākta izstrāde pie lāzeru ieroča, kas būs spējīgs notriekt nevadāmās raķetes, šāviņus, kā arī iznīcināt mērķus uz zemes. Šis ierocis būs veidots pēc moduļu principa, kur staru jaudu varēs palielināt ierīcei pieliekot aizvien jaunus un jaunus jaudas moduļus.

* Krievijā ir izgudrots "KB" lāzers, kas domāts kompaktā versijā - nēsājams kā mugursoma, bet kaujas apstākļos tas vairāku simtu metru attālumā izdedzina pretinieku optiku, un "pie viena" arī acis pretinieka ierīces operatoram. Izmēģinājuma dati tiek turēti slepenībā.
Tātad, vairākas pasaules valstīs notiek aktīva lāzeru ieroču izstrāde. Jadomā, tie pavisam drīz stāsies regulārajā bruņojumā.

Avots: http://dekatop.com/