FacebookTwitter

Ekzoskelets izstrādās arī enerģiju

Nākotnes karavīru kaujas tērps, kas aprīkots ar papildus iespējām - kustību atvieglināšanai un tiek saukts par "ekzoskeletu" - būs aprīkots ar autonomas enerģijas ražošanas ierīcēm.Ne reizi vien stāstījām šajā blogā par "ekzoskeleta" tērpu, kur dažas papildus iespējas nodrošina eletrības padeve no tērpam piestiprināta akumulatora. Toties Kanādā bazētā firmā "Bionic Power" tiek izstrādāta jauns nākotnes karavīra ietērps "PowerWalk" - kas pats ražos enerģiju, karavīram veicot gājiena/skrējiena kustības. Enerģiju ražos kādu rajonā piestiprinātie mini-elektroģeneratori, kas pie katras kustības ražos kārtējo 12V strāvas devu, ko uzkrās tērpam piestiprināts neliels akumulators.

Vecāku modeļu "ekzoskeleta" lietotāji, lai darbinātu dažādus individuālus elektroniskus aparātus (nakts binokļus, portatīvo kompjūteru un citas elektroniskas ietaises), bija spiests līdzi nēsāt arī 13 kilogramu smagu akumulatoru. Jaunajos tērpos būs ieinstalēts aparāts, kas sver līdz kilogramam un spēs pie normālas gaitas uzkrāt enerģiju 12 voltu strāvai, kas tagad darbinās tērpam piestiprinātās elektroniskās ierīces. Ar šo elektrību vienlaikus varēs uzlādēt maza apjoma akumulatoru, kas pēc jaudas atbildīs četriem tādiem, kas ievietoti mūsdienīgajos mobilajos tālruņos.

Karavīrs jaunajā "ekzoskeletā" būs kustīgāks, jo pie jauninājumiem samazināsies kopējais tērpa svars. Turklāt strāvas izstrādi varēs pats kareivis regulēt. Piemēram, strāva visvairāk izstrādāsies nelielas slodzes gadījumā: kad kājniekam jādodas lejā no nokalnes. Bet energijas izstrāde uz brīdi apstāsies, kad kareivja slodze palielināsies (reizēs, kad jādodas kalnos).

"PowerWalk" kostīms ir rezultāts daudzu gadu darbam kompānijā "Bionic Power", darbi tika veikti pēc Kanādas Aizsardzības ministrijas armijas tehnoloģijas institūta (Defence Research and Development Canada, DRDC) pasūtījuma. Par šo izstrādi ieinteresējušies speciālisti no ASV Pentagona. Paredzēts - jau šajā, 2017. gadā jauna veida "ekzoskeleta" tērpus saņems bataljoni Kanādā un ASV. Vispirms nelielās sērijās, kad tērpi tiks izmēģināti lauku apstākļos. Pēc šo izmēģinājuma sērijas šos tērpus paredzēts ražot jau sērijveidā.

2018.-2019. gados paredzēts ar jaunajiem "ekzoskeletiem" apgādāt vairākus pulkus ASV un Kanādā. Par iespēju šādus tērpus iepirkt ieinteresējusies militārā vadība kādās 20 pasaules valstīs.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.dailytechinfo.org