FacebookTwitter

Drons - stāsies sapieru vietā

Izskatās - ka no militārās leksikas tiks izskausta vēl viena profesija. Bīstamā sapieru padarīšana nākotnē varbūt tiks nodota bezpilotnieku ziņā.Pat vēl vairāk - ar šo tehnoloģiju, ja tāda tiks ieviesta, būs iespējams visas pasaules mīnu laukus padarīt nekaitīgus 10 gadu laikā. Pie šāda viedokļa pieturas divi jauna veida drona izgudrotāji - divi brāļi, kuri attiecīgā aparāta eksperimentālo versiju izgatavojuši Afganistānā. Kur mīnu lauki ir skaudra dzīves nepieciešamība.

Brāļi Masuds un Mahmuds Hassani izauguši Afganistānas galvaspilsētā Kabulā, un jau kopš bērnu dienām labi zina - neuzmanīgs solis prom no ceļa vai ielas var beigties ar dzīvībai bīstamiem notikumiem. "Kad mēs gājām uz skolu, nācās vienmēr iet pa vienu un to pašu taciņu, jo citādi bija liela iespēja nokļūt kādā mīnu laukā", runā brāļi. Mīnas ir viegli uzstādīt, taču to padarīšana par nekaitīgām - tas ir process, kas prasa visai daudz laika un enerģijas, turklāt to deaktivizācija ir bīstama dzīvībai. Kā liecina statistika, pasaulē ir apmēram 110 miljons mīnas, kas uzstādītas daudzās teritorijās dažādos karos. Un no tām iet bojā 10-15 tūkstoši cilvēki katru gadu.

Pēc tam, kad Hassani ģimene pārcēlās dzīvot uz Nīderlandi, brāļi nolēma izstādāt pret-mīnu ierīci. Pirmais tās variants bija: veltnis, kas veļas pa zemes virsmu un uzspridzina visas mīnas, kas ir zem tā, aiz sevis atstājot drošu taku. Ierīce bija neveikla, taču tā raisīja uzmanību vairāku valstu militāro speciālistu vidū.

Tomēr dabs neapstājās, brāļi vēl 2 gadus strādāja pie jauna aparāta, kas jau ir automatizēts bepilotnieks. Tam ir uzdevums - no attāluma skennēt apkārtni, atpazīt mīnas un tās iznīcināt. "Mine Kafon Drone" - kā lēš izgudrotāji, varēs strādāt 20 reizes ātrāk, nekā patreizējie sapieru automāti. Visas cerības tiek liktas uz lētumu, ja patreiz katras mīnas deaktivizācija maksā 300-1000 ASV dolāri, tad pats šāds drons būs cenā 1000-1100 dolāri. Līdz ar to tas ātri atmaksāsies. Ja pirmie izmēģinājumi, kas iecerēti jau šajā - 2017. gadā - paies veiksmīgi, tad brāļi cer izvērst masīvu kampaņu. Kur tiks prezentēta iecere 10 gados likvidēt mīnu laukus visā pasaulē.

Drons strādās trīs režīmos, katram tiks izmantotas savi komponenti. Apkārtnes skennēšanai tas būs apgādāts ar 3D formāta kameru, GPS un kompjūteru. Tas apstrādās apkārtni, izveidos mīnu karti un to iekomponēs vispasaules tīklā. Detektors būs apgādāts ar mīnu meklētāju, kas atradīs visus metāliskos un citus nestandarta (augsnei neiederīgus) priekšmetus. Un speciāla ierīce pie katras atrastās mīnas automātiski pielīmēs nelielu sprāgstvielu daudzumu, ko pēc tam no attāluma varēs detonēt. Reizē uzspridzinot arī attiecīgo mīnu.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.popmech.ru/