FacebookTwitter

Dienas kārtībā biodegviela - arī kaujas tehnikai

Pasaulē aizvien lielākas bažas ir par to, ka aptrūksies fosilās izejvielas degvielai. Bet to var ražot arī no augiem. Ko šajā sakarībā dara ASV Pentagonā?Tas interesē ne tikai Amerikas Savienotajās valstīs, bet arī visā pasaulē. Ka zināms, ar biodegvielu notiek eksperimenti civilajā autotehnikā. Bet nupatās arī militārie eksperti šai degvielai ir pievērsuši uzmanību.

Jā, pagaidām ASV kaujas tehnika masīvi patērē dīzeļdegvielu, taču Pentagonā sapņo par dienu, kad no augiem iegūstamā degviela kļūs lētāka par to, ko šodien izpumpējama no zemes dzīlēm. Jau 2016. gada sākumā jūrā izgāja aviobāzes kuģis ar pavadošajiem kuteriem, kuri bija uzpildīti ar degvielu 1:1 - parastās un bio-sastāvdaļu maisījumu. Bet tā paša gada septembrī no bāzes kuģa pacēlās lidmašīna "EA-18G", kas bija uzpildīta tikai ar biodegvielu.

Kā tiek uzsvērts attiecīgā ASV Gaisa spēka pavēlniecības ziņojumā, tad lidojums ar eksperimentālo degvielu notika ar tādiem pašiem rezultātiem, kā būtu bijis lidojums ar tradicionālo aviacijas benzīnu.

Biodegviela, kas gatavota uz augu eļļas pamata, klāt kā komponenti pievienojot arī dzīvnieku taukus, pēc tehniskajiem rādītājiem pilnībā atbilst aviācijas dīzeļdegvielai. Arī tas tika uzsvērts Gaisa spēku pavēlniecības ziņojumiem. Vien piefiksēta neliela novirze - esošie lidmašīnas dzinēju detaļas nav visai gatavas attiecībā pret jaunā veida degvielu. Notiek pastiprināta degvielas padeves vadu aizsērēšana. Un ilgstošākai ekspluatācijai caur biodegvielu - nāksies šos dzinējus uzlabot un pielāgot.

Tomēr ASV jau sākas rūpnieciska biodegvielas, kas pielāgota militārajām vajadzībām, ražošana. Šodien ar to nodarbojas kompānijas "Applied Research Associates " un "Chevron Lummus Global".

Līdz ar to sarosījušies ASV lauksaimieki, kuriem nu paveras jaunas perspektīvas produkcijas noietam. Kā zināms, biodegvielu var ražot no vairākām rapša sugām un kukurūzas. Patreiz biodegvielas pašizmaksa ir augstāka salīdzinājumā ar to, ko iegūst no izpumpējamās naftas. Tomēr izmaksu līknes tuvojas izlīdzinājumam. 2016. gada otrajā pusē 1 litrs naftas pašizmaksā bija 23 ASV centi, kamēr no rapša iegūtā degviela tādā pašā daudzumā izmaksā ap 50 centiem. Eksperti prognozē, ka šīs cenas izlīdzināsies apmēram 3 gadu laikā, bet pēc tam rapsis kā izejviela būs lētāka... Protams, visa veida degvielu cenas atkarīgas no daudziem ekonomiskiem un sociāliem faktoriem, un šīs izmaksas vēl var variēties. Tomēr biodegviela tiek uzskatīta kā ļoti perspektīva militārajā patēriņā.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.popmech.ru/