FacebookTwitter

Dārgi, bet slikti militārie projekti

Kā jau mēdz gadīties katrā nopietnā lietā - gadās kuriozi un neveiksmes. Tās ir tādas militārās iestrādnes, ar kurām nelielās un neprezentējas. Tomēr līdzekļi un spēki šo ieroču izstrādē ir ielikti.  Un arī šīs iestrādnes ieies vismaz ASV vēsturē.Izrēķināts - lielākās militārās izgāšanās ir...

* Amerikas Savienotajos Valstīs izveidotā "Multi-Mission Effects Vehicle" - izstrāde izmaksāja 750 miljonu ASV dolāru. Tas ir sešstobru ierocis, kas uzmontēts uz tanka platformas. Bija domāta kā atbilde... Kanādai. Lai būtu pretspēks tās zemes tankiem un gaisa spēkiem. Tomēr sanāca, ka ieroču pozīcijas ir viegli atklājamas no gaisa. Kā arī tiešā trāpījumā gandrīz vienmēr apkalpe būtu gājusi bojā.

* XM29 OICW. Izstrādes izmaksas $100 miljoni. Tā ir strēlnieki šaujamieroču modifikācija, kas šauj ar 20mm mīnām ar programmētu sprāgšanu jebkurā attālumā un augstumā. Tomēr projekts 2005. gadā tika aizvērts pēc tam, kad izrādījās - katrs šāds ierocis maksās 35000 ASV dolāri par vienu vienību.

* "XB-70 Valkyrie", iztērēti 1,5 ASV dolāri. Aizvadītā gadsimta 50'tajos ASV Gaisa spēkos sadomāja uzbūvēt bumvedēju, kas aizvietotu morāli jau nedaudz novecojošu B-52. "Valkīrijai" bija misija nest gan kodolbumbas tālu pretinieka aizmugurē. Bija paredzēts, ka jaunās modifikācijas lidaparāts 21 kilometru augstumā varēs lidot 7000 kilometru tālumā. Tomēr projekts pielietojumu nerada, jo vienlaikus attīstījās virziens uz ballistiskām raķetēm. Un 70'tajos gados iestrāde tika nolemta aizmirstībai.

* Par 2,95 miljardiem ASV dolāriem bija mēģinājums uztaisīta jauna veida radariem neredzētu bumbvedēju "McDonnell Douglas/General Dynamics A-12 Avenger II". Kaut kā līdz šodienai neizskaidrojami - jaunais lidaparāts līdz izmēģinājuma versijai tā arī neparādījās, lai gan iedalītais budžets tika notērēts. Pēc tam valdīšana gan centās naudu atdabūt atpakaļ, bet ti izdevās tikai 400 miljonu apmērā.

* Par 3 miljardiem $ bija bija nodoms taisīt jauna veida bruņmašīnu "EFV", kas būtu gan amfībija, gan arī būs ar ASV vadošo tanku manevrētspēju. Tāds vestu kauju gan uz ūdens, gan uz sauszemes. Tomēr pēc Jūras kājnieku korpusa vadības pieprasījuma iepriekšējās modifikācijas bruņmašīnas ekspluatācijas termiņš tika pagarināts. Bet jaunās versijas bruņmašīnas ideja tika atzīta par dārgu un tika norakta arhīvā.

* 1,5 miljardi $ par "Boeing 747−400 " lāzeriekārtu. Pirms desmit gadiem pat ar labiem rezultātiem tika izmēģināts uz esošās lidmašīnas uzmontētais skābekļa - joda lāzers, kas nelielā attālumā veica veiksmīgus šāvienus. Tomēr attālumos, kas mērams jau kilometros, šie eksperimenti jau bija neveiksmīgi. Lai tos vēl vairāk uzlabotu, tad nāktos vēl papildus iegulsīt līdzekļus. Tamdēļ no projekta atteicās...
-----------

Kas šajā rakstā ir tas galvenais? Tas, ka militārajās lielvalstīs ir daudzas iestrādnes, kas tādu vai citu iemeslu pēc netiek ieviestas. Vai nu dārdzība, vai līdz galam neizdomātas konstrukcijas un kaujas mašīnas. Šķiežas nauda, tērējas tehniskie un cilvēciskie resursi. Bet finālā nekas nenotiek. To var atļauties tikai ekonomiski attīstītās valstīs, kur dzīvo bagāti nodokļu maksātāji.

Raksta avots un attēlu (c): http://warfiles.ru/