FacebookTwitter

Bruņu... tapetes

Ne tikai ieroči vai dažādi maskēšanas tīkli var aizsargāt dzīvo spēku, bet arī pēdējā laikā jauna veida inženierbūves elements palīdzēs kaujas apstākļos saglabāt kaujiniekus to dislokacijas vietās. Un tas ir svarīgi.Jā, jauns izstrādājums rodas, kā saka, nāk militārajā apritē. ASV bazētā kompānijā "Berry Plastics" sadarbībā ar inženierijas institūtā "ERDC" tiek izstrādāta biezā līmlente, kura būs atpazīstama ar nosaukumu "X-FLEX".

Šī uz sienām klājamā tapete visai droši pasargās no lidojošiem ķieģeļu un betona gabaliem, ja telpu tuvumā notiek spēcīgs granātas, mīnas sprādziens. Telpā, kas no iekšpuses būs izklāta ar šo materiālu, esošie cilvēki būs ar lielāku drošības pakāpi pasargāti no sprādziena sekām.
Šis materiāls vienlaikus ir izturīgs un vienlaikus lokans.

Kā arī - šo materiālu ir viegli piestiprināt pie sienas iekšējās malas. Nepieciešama vienkārša līmes kārta, kā arī šīs tapates malas būs iespējams nostiprināt ar vienkāršiem kronšteiniem.

Izstrādātāji runā - "X-FLEX materiāls jau izgājis veiksmīgu izmēģinājuma stadiju, veicot dažāda lieluma sprādzienus, kā arī tā ir noturīga pret laika apstākļiem. Materiāls nepelē. Un to viegli pārvadāt, ka arī pie glabāšanas neaizņem daudz vietas. Pats materiāls ir ekologisks - dabai draudzīgs".

Tā sauktās bruņu tapetes darbības princips ir: sprādzienu darbības rezultātā aizsargātā siena nesadalīsies gabalos, bet saturēsies vienā virsmā. Siena varbūt nedaudz ielieksies, taču nesagrūs. Šāds materiāls būs labs instalēšanai bunkuros, tranšejās, komandpunkta telpās un citās militārās būvēs. Galu galā, šādas tapetes varēs izmantot arī civilajiem mērķiem, telpām - kur ir paugstināts risks iegrūt sienām. Piemēram, raktuvēs vai dažādās ražošanas celtnēs.

Pati galvenā priekšrocība ir tāda - ka to uzrīkot pavisam vienkārši. Ir nepieciešams vien pāris cilvēku roku darbs un nekādi īpaši speciāli instrumenti. Katrai sienai šāds papildu aprīkojums prasa īsu laiku, vien dažas minūtes darba tādas uzrīkošanai. Iepretīm agrākajai aizsardzībai, kas prasīja daudz ievērojamākus resursus - kad vajadzēja metāla un betona papildus kārtas likt, aizsardzībai pret ložu un bumbu trāpījumiem.

Materiāls X-FLEX patreiz plānojas izmantot seismiski nestabilos regionos gan ASV, gan citviet pasaulē, lidostās, ķīmiskajā rūpniecībā. Protams, arī militārajos objektos - piemēram bāzēs Irākā un Afganistānā.
---

Kas zina - varbūt ar Latvijā parādīsies šāds jauns sienas tapešu materiāls. Lai gan karadarbība pie mums neparedzas, un arī vietējās ķīmiskāa rūpnīcas ir nelielas. Bet tēma ir interesanta. Varbūt šo sagribēsies pasūtīt caur mūsu saiti.


Informācijas un attēlu (c) avots: http://warday.info/