FacebookTwitter

Bruņas - plānas kā papīrs

Militārajām aprindām pietuvinātie zinātnieki visai sen sapņo izgatavot tādus aizsargājošus materiālus, kas vienlaikus būtu arī kompakti un ērti lietojami. Taču līdz šim pietrūka daža tehnoloģija, lai šādu sapni novestu līdz taustāmai realizācijai.

Tagad ir radīts jauns kompozīta materiāls. kas bazēts nanotehnoloģijās. Tas sastāv no vairākām kārtām. Kopumā šīs vairākās kārtas dod bruņu tērpu, kura biezums nepārsniedz parasto papīru.

ASV Masačūsetas tehnoloģiskajā institūtā izstrādāts materiāls, kas pēc uzbūves atgādina "kārtainu pīrāgu". Vairākas elastīgas gumijas kārtiņas jaunajā materiālā mijas ar stikla slāņiem, kas kopumā dod materiālam pietiekamu stingrību un noturību pret sitieniem.

Lai pārliecinātos galīgā versijā par nanomateriāla nepieciešamajām īpašībām, Masačūsetas tehnoloģisakajā institūtā tika izstrādāta īpaša izmēģinājumu sērija. Pa auduma paraugiem tika šauts ar mikroskopiskām lodītēm, kas ļāva vēl smalkāk izpētīt materiāla izturības īpašības.
Šie izmēģinājumi bija veiksmīgi, un tie parādīja, ka materiāls nanoizmēru līmenī atrāda arī līdz šim neredzētas īpašības.

Kā arī - dod iespēju reālā laikā vērot. kā iedarbojas triecieni (ložu šaušana) uz dažādiem materiāliem. Nano līmenī esošais audums sevi parādīja spīdoši. Līdz ar to papīra plānumā esošais materiāls tiek uzskatīts par perspektīvu.

No tā nākotnē iespējams ne tikai bruņu vestes gatavot - kuras būs "nemanāmas" zem parastās apģērba kārtas. Bet arī dažāda veida skafandrus varēs veidot no izturīga nanomateriāla. Turklāt izturīgo nanomateriālu varēs lietos ne tikai "uz" cilvēka ķermena, bet arī, teiksim, kā kosmosa kuģu ārējo aizsardzību. Tam vairs nebūs bīstami sīku meteorītu triecieni.

Arī uz zemes eošās kaujas mašīnas būs iespējams apgādāt ar nano materiālu. Piemēram - tos pašus kaujas tankus vai bruņmašīnas.
Patreiz notiek Masačūsetas universitātes paspārnē esošās nano tehnoloģiju darba grupas pārstāvju sarunas ar Pentagona ģenerāļiem par jaunā auduma reālo izmantošanu. Un tad jau nākamās ziņas drīz sekos.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.dailytechinfo.org/