FacebookTwitter

Bezpilotnieks - pārsniedz arī skaņas ātrumu

"Taranis" bezpilota lidojošā ierīce atšķiras ar milzīgu pārvietošanās ātrumu.



Iespēja dot triecienus un kaujas operāciju veikšana starpkontinentālos mērogos ir taktisks sasniegums. Bet to pašu darīt ar virsskaņas ātrumu un bez tiešas cilvēka vadības - kaujas uzdevumu veikšanu var padarīt daudz sekmīgāku. Tieši tamdēļ vairākas britu kompānijas tērējušas desmit gadus, lai izstrādātu bezpilotnieku "Taranis", kas ir lielākais un ātrākais no zināmām bezpilota kaujas lidmašīnām. Paredzams, 2017. gadā tas dosies pirmajā izmēģinājuma lidojumā.

Savu vārdu "Taranis" bezpilotnieks dabūjis no ķeltu dieva "Pērkona pavēlnieks". Šī aparāta izstrāde notiek programmas "UCAV" (angl. - "unmanned combat air vehicle") ietvaros. Programma, kuras ielokā tiek izstrādāts "Taranis", ir maskēta zem nosaukuma "Strategic Unmanned Air Vehicle (Experiment) SUAV(E)", un tās realizācijai tikuši izvērēti 143 sterliņu mārciņas. Programmas galvgalī ir pazīstamā kompānija "BAE Systems", bet darbā piedalās arī pazīstamie koncerni "GE Aviation", "Rolls Royce" un "QinetiQ".

Visu darbu rezultātā bezpilotnieks "Taranis" ir tapis kā lielākais gaisa no attāluma vadāmais šāda veida aparāts, kas var darboties kā bumbvedējs, gan kā iznīcinātājs. Kurš spējīgs lidot ar virsskaņas ātrumu un ir spējīgs pārvietoties attālumos - kas mērojams tūkstošos kilometros.

 

Pirmie "Taranis" attēli tīmeklī un vispār apritē nonāca jau 2010. gadā. Tad arī kļuva zināmi daži jaunā bezpilotnieka raksturojumi. Tas ir 11 metrus garumā, augstumā - 4 metri, spārnu vēziens - 10 metri, bet kopējais svars sasniedz 8 tonnas. Lai gan liela daļa informācijas vēl ir noslēpumā, eksperti uzskata - ka dzinējs šim bezpilotniekam būs no kompānijas "Rolls-Royce" - "Adour 951".

"Taranis" tika izstrādāts kā poli-mērķu aparāts. Līdzās tam, ka tas spēs pildīt bumbmetēja un iznīcinātāja uzdevumus, to varēs izmantot arī kā izlūkošanas līdzekli un novērošanas centru. Paredzēts, ka uz tā varēs uzstādīt visdažādākā veida kameras un sensorus. Aparāts varēs fotografēt un filmēt dažādos gaismas viļņu diapazonos, kā arī vākt daudz citas izlūkošanas informācijas.

Sagaidāms, ka šogad tas veiks pirmo lidojumu, to paredzēts veikt Austrālijā esošajā poligonā "Woomera". Pirms tam vēl notiek gatavošanās, kas turpināsies vairākus mēnešus.

Raksta avots un attēlu (c): http://www.dailytechinfo.org