FacebookTwitter

ASV atgriežas pie dirižabļiem

Kādreiz 20. gadsimta sākumā izmantotie dirižabļi - tagad spēs atgūt otro elpu.Pēc traģiskajiem 2001. gada 11. septembra notikumiem ASV Aizsardzības ministrijas vadības cilvēkos ir parādījusies doma no jauna izmantot dirižabļus. Nu jau pavisam konkrēti - galvaspilsētā ir doma izveidot speciālu aizsardzības sistēmu, kur ne pēdejā loma būs atvēlēta dirižabļiem.


Šī aizsardzības sistēma būs pazīstama zem nosaukuma "JLENS", to izstrādā kompānija "Raytheon". Vispār šie būs tādi statistiski novērošanas punkti, kas piepacelti augstumā. Šie, kā tiek nosaukti, "lidojošie cietokšņi" varēs identificēt draudus, kas nav saskatāmi virzemes radariem. Tajos būs ierīces, kas spēc jau laicīgi noteikti spārnoto raķešu lidojumus, pretinieka kugus - kas izliek mīnas piekrastēs, arī apbruņotus dronus un vispār jebkuru lidojošu un pat nelidojošu objektu vairāku simtu kilometru attālumā un 360 grādu izvērsumā.


Turklāt šāds gaisā pacelts novērošanas punkts bez papildus uzlādes - var veikt savas funkcijas līdz pat 30 dienu garumā. Tiek lēsts, ka ar dirižabli gaisā paceltā novērošanas stacija var aizvietot piecas izlūkošanas lidmašīnas, kurām savukārt ir nepieciešama degviela un apkalpe. Bet dirižablī esošā novērošanas stacija var strādāt arī bezpilota režīmā.


Vistuvākā laikā ASV Aizsardzības ministrija plāno divus tādus dirižabļus uzstādīt Vašingtonas teritorijā. Kā sava veida "pilota" programmu, pie tā paša turpinās testēt šo sistēmu.


Paredzams, ka dirižabļi pacelsies līdz 3000 metru augstumam, kas ļaus redzēt teritoriju no pat Atlantijas okeānam. Ja pāris tuvākos gados šie izmēģinājumi būs veiksmīgi, tad dirižabļi tiks uzstādīti arī pie citām lielākām ASV pilsētām, varbūt ar laiku šī izlūkošana "noklās" visu ASV teritoriju.


Paredzams, ka šāda sistēma līdz pat 7 reizes samazinās izlūkošanas izdevumus, salīdzinot ar šodienas tēriņiem.
------------


Kopumā šādus aizsardzības sistēmas tiek domātas un varbū pat slepenībā veidotas vairākās valstīs, jo tādas ir:
- pat vairākas reizes lētākas, salīdzinot ar tradicionālām. Kur tiek izmantotas pilotējamās kara lidmašīnas;
- ekologiski draudzīgas. Kā zināms, kara laikā par ekoloģiju ģenerāļi un padotie tā ne visai aizdomājas ;
- arī trokšņus un atmosfēras jonizēto slāņu svārstības nerodas šai sistēmai darbojoties.Atmosfēras svārstības savukārt var piefiksēt pretinieka pavadoņi no Zemes orbitas augstumiem.
Šie trīs nosauktie faktori jau ir pietiekami, lai militāro resoru vadošiem ģenerāļiem būtu pietiekama interese šādu projektu turpināt. Jādomā, jaunas ziņas par ienāksies drīz.

Raksta avots un attēlu (c): http://gearmix.ru/