FacebookTwitter

6 galvenie militārās attīstības virzieni 21. gadsimtam ieskrienoties

Laiks iet uz priekšu, cilvēce attīstās. Kas notiks ar kara ieročiem un vispār ar domāšanu. Sekojot līdzi, kas pasaulē notiek - jāsecina vismaz sešas tendences, kas turpinās militāro aktivitāšu laukā. Tātad...* Pirmā lieta - izskatās, ka patreiz notiek tas, ko diemžēl varētu dēvēt arī par Trešo Pasaules karu. Eiropā un arī visā pārējā pasaulē saskarās divas dzīvesziņas un mentalitātes. Fatālā veidā ekstremālākie teroristi veic "punktveida" uzbrukumus, kas var notikt jebkur un jebkad. Atbildei tiek prettriecieni Tuvajo Asutrumu valstīs. Neiedziļinoties niansēs - jāsaka, šīm darbībām gals nav paredzams, un šāda veida batālijas var turpināties gadu desmitiem. Nosacītie eksperti saka - mēs esam šā kara pašā viducī. Mums ir pazīstams teiciens "kas nenogalina, tas padara stiprāku". Šoreiz to pilnā mērā varam attiecināt ne vairs uz individuālo līmeni, bet gan uz valstisko domāšanu. Šāds karš stiprina valstu attiecīgo dienestu un organizāciju pretoties spēju. Atjauninās arī vispasaules domāsana ANO, NATO, ES un citu organizāciju līmenī.

* Konvenciālie karaspēki jeb armijas visā pasaulē patreiz domāti aizsardzībai, un daudzviet uz Zemes jau atsakās no obligātā kara dienesta. Protams, pasaulē ir un visai ilgi būs tādi "karstie punkti". Tie turēs visu pasauli zināmā sasprindzinajumā, tomēr kas līdzīgs Pirmajam un Otrajam Pasaules kariem vairs neparedzas. Jo pasaules lielvaras un to vadošās amatpersonas pamazām atsakās no plāniem pārdalīt pasauli ar spēka palidzību.

* Protams, nepārtraukti notiek bruņojuma atjaunošanās. Jaunākais akcents - tā ir visa veida bezpilotu ierīču radīšana. Nemaz tik tālu nav tas laiks, kad būs no attāluma vadāmi tanki, lidmašīnas, izlūkošanas ierices, visa veida un visāda kalibra droni. Viss virzās uz to, ka ikdienas kaujas situācija būs - viens komandieris pie pults ar ekrānu vadīs lielu daudzumu bezpilota un bezvadu ierīču.

* Aizvien vairāk tiek domāts par ieročiem - kas ir neletāli jeb nenogalina cilvēkus. Tās ir gan "gudrās" patronas, gan gaismas bumnas, gan skaņu šāviņi, gan ... speciāli šķidrumi, kas ekstremāli ātri sacietē, sasaistot pretinieka dzīvo spēku. Sekojiet mūsu blogam, par šiem ieročiem stāstīsim vairāk.

* Ari tradicionālie ieroči - aizvien vairāk tiek kompjūterizēti, kas stipri vien palielina to kaijas spējas. Šodien tiek ražoti tanki ar kompjūter-"galvu", lidmašīnas met bumbas ar vadīšanu no zemes. Ar kompjūteriem ir aprīkoti komandpunkti, radara ierices un viss pārējais saistibā ar armijas tehniku. Laikam nav gari jāstāsta - ka šodienas pasaule prasa arī karadarbībā momentānu reakciju, analīzi un ātru plus precīzu nākotnes paredzēšanu. Tas ir ārpus cilvēka spējām, komandieriem paliek tikai gala lēmuma pieņemšana un visas nišas, kur bez "cilvēciskā faktora" nav iespējams iztikt.

* Armijas ģenerāļi attīstītākajās pasaules valstīs sadarbojas ar zinātniekiem, lai gudrotu pavisam jaunus un līdz šim pavisam neizzināmus ieroču veidus, kas vairāk dezorganizēs - mazāk iznīcinās pretinieku dzīvo spēku. Šajā jomā ietilpst elektromagnētiskie, klimatiskie ieroči. Arī hologrammas un teleportācija, kas šodien šķiet pavisam pastarpināta fantāzija, "rīt" un "parīt" var būt jau īstenība.
Pasaule šodien ir pavisam citāda nekā pirms dažiem gadu desmitiem. Tagad spēks rokās ir visu zemju valdībā un civilajām amatpersonām, lai nepieļautu pasaules kautiņu izcelšanos, kur tiktu pielietoti kodolieroči un visi citi jauninājumi. Jādomā, esam ko no vēstures mācījušies.

Avots: Raita Sameša originālās domas, attēlu (c) http://warfiles.ru/