FacebookTwitter

3D printeris - arī tas ir pavisam militāri

Šī jaunā printēšanas tehnologija nav pagājusi garām arī armijas ģenerāļu gudrībai. Izrādās, te ir potences. 2016. gada augustā ASV izmēgināja kvadrokopteru "Osprey MV-22", kas jau ilgu laiku (kopš 1980. gada) ir jau bruņojumā. Šoreiz tam visam ir kāda nianse - visas svarīgās detaļas tika izprintētas caur 3D printeri.

Kā materiāls tika izmantoti titāna pulveris, kam tika piekausēti citi metāli. Vispirms caur 3D printeri tika nokonfigurēti izmēri, pēc tam tam jauniegūtā detaļa tika karstumā apstrādāta. Šie izmēģinājumi tika veikti Ņūdžersijas štatā vienā no ASV bāzēm. Tur tika secināts, ka tagad detaļas nebūs smagā ražošanas procesā jāgatavo rūpnīcās un nebūs no liela attāluma jāpieved. Atliek tikai uz vietas turēt jaudīgu 3D printeri, kas ātrā tempā uz vietas no metāla pulveriem gatavos vēlamās detaļas.

3D printera darbības princips balstās uz to, ka katrs priekšmets tiek radīts, pa slānītim uzklājot aizvien jaunu materiālu pēc programmas, kas ļauj konkrēto detaļu izveidojot saskaņā ar programmu (kā mēs agrāk teiktu - pēc rasējumiem). Kā izejmateriālu iespējams izmantot dažādas vielas plašā diapazinā. Sākot ar metāla pulveriem, plastmasām, beidzot ar viegliem putoplastiem.

Arī otrajā militārajā lielvalstī - Krievijā - dažas detaļas vieglajiem strēlnieku ieročiem jau tiek gatavotas sērijveidā. Piemēram - patronu apvalkus un dažas automātu detaļas.

Krievijā sāk aizdomāties par 3D printeru izmantošanu gan uz kuģiem, gan uz zemūdenēm. Netālā nākotnē taču vieglāk būs paņemt līdzi vienkārši pulverveida izejvielu, no kura detaļās ražos uz vietas pēc vajadzības.

Pēc šādas pašas tehnoloģijas dažās rūpnīcās tiek izgatavotas "Armata" tanku detaļas. Bet koncernos "Калашников" un "ЦНИИТОЧМАШ" tiek darītas detaļas slavenā AK-74 automāta jaunākām modifikācijām, te tiek metāla detaļas aizvietotas ar polimeriem. Protams, 3D printēšaans tehnoloģijas vel netiek plaši izmantotas. pagaidām tikai "uz" izmēģinājuma versijām.

Kopumā caur 3D printēšanu tiek domāts samazināt ražošanas laikus. Ja "klasiskā" veidā kārtējā bruņojuma modifikācijas ieviešanas laiks ir no 2 līdz 4 gadiem, tad pie 3D printēšanas pielietošanas šis laiks var samazināties līdz 3-4 mēnešiem. Tāds viedoklis ir Krievijas armijas vadībai - ka šāds laika ietaupījums caur jauno tehnoloģiju būs vērtīgs ieguvums. Eksperti saka, līdz jaunā veida printēšanai rūpnieciskajos mērogos ir atlikuši gadi 2-3. Apmēram 2020. gadā paredzams, ka Krievijas armijā 30 līdz 50% visa veida detaļas militārajai tehnikai tiks ražota caur printēšanu.

Tikmēr ASV militārajā resorā tiek strādāts pie karstās 3D printēšanas, kas šo procesu ļaus veikt 1700 grādu temperatūra. Kas ļaus daudzas detaļas darīt gan no keramikas, gan no karstum-izturīgas plastmasas.

Šās tēmas sakarā jāsaka, Krievijas kosmiskajās tehnoloģijās 3D printēšanas līnija tiek masīvi pielietota jau mūsdienās.

Tā vai citādi - šī mlilitārās vēstures lappuse tikai atveras. Nav grūti iedomāties, ka ne visai tālā nākotnē visi ieroči nebūs vis štancēti, bet gan printēti. Kā būs patiesībā, par to pārliecinasimies - kad vēl drusku uz priekšu padzīvosim.

Raksta un attēlu (c) avots: https://topwar.ru/