FacebookTwitter

21. gadsimta gladiatoru spēles ar iespējamu turpinājumu

Kādreiz varenās spēles - ir vilinājušas publiku dažādos laikos. Šodien tās ir dekoratīvo kostīmu izrādes. Bet par dekoratīviem bruņu kostīmiem - atkal interesējas nopietnās armijas aprindās.Šā gadsimta aktivitāte sākas mūsu Zemeslodes pretējā pusē - Jaunzēlandē. Kur šā (2016) gada martā Velingtonā notika jauna cīņas formāta izmēģinājums. Sākās pilna kontakta spēles pasaules cīņas ligas "UWN" formātā. Tika izmēģināts viss: darba elektronika un cīņas biedru drošība, spēja sasniegt rezultātu un, pats galvenais, vizualitāte. Protams, turpat grozījās arī armijas ļaudis ne tikai no Jaunzēlandes. Jo bruņu kostīmi, kas tika darināti no oglekļa kompozītu materiāliem, ir interesanti arī reālās militārajās aprindās.

Bija karstums gan laukā, gan telpās. Tomēr kaujinieki izskatījās sparīgi, un viegli cīņās rīkojās ar aukstajiem ieročiem. Kontaktu cīņās bruņinieki tika aprīkoti ar uztvērējiem, kas fiksēja katras dūres, zobena vai kāda cita aukstā ieroča kontaktu. Pēc tam sitiena pēdas uz ķermeņa tika analizētas, ar mērķi šos tērpus vēl vairāk uzlabot.

Cīņās, kas katra ilga 3 raundos, tika izmantotas gan dūres, gan mazi zobeni, gan viegli kaujas cirvji - tomohauku tipa. Kā aizsardzība līdzās bruņām tika izmantoti viegli vairogi. Kā jau minēts, gan bruņas, gan arī uzbrukuma ieroči tika gatavoti no oglekļa kompozītu materiāliem. Jāsaka, darbs pie materiālu sastāva turpinās. Kā zināms, oglekli sasaistē ar metāla pulveriem, tos presējot lielā karstumā, var iegūt izturīgus kompozītmateriālus. Mainot to sastāvus, var iegūt materiālus ar dažādām īpašībām. Jāsaka, inženieru darbs šajā virzienā turpinās- un tiek secināts, ka šajā virzienā var sasniegt lielus rezultātus. Jo bruņās izmantojamos materiālus var lietot arī militarajā jomā.

"UWN" līgas mačī bija iecerēti vēl 2012. gadā, bet tikai 2016. gada martā Velingtonā notika pirmie mači. Šis ilgais sagatavošanās periods skaidrojams ar to, ka viss atkal bija jārada no nulles. Vien caur vēsturiskām atmiņām no izklaides cīņām senajā Romā. Pašus organizatorus interesē ienākumi no cīņām, jau 2017. gadā paredzēts veikt pirmās paraugcīņas ASV. Bet daudzus speciālistus interesē ekipējums, kas tiek izmantots cīņās.

Šim oglekļa kompozītu materiālam ir iedots nosaukums "Lorica". Attiecīgās bruņas komplektā sver 25 kilogramus. Komplekts sastāv no atsevišķām daļām, kas pirms katras cīņas tiek smalki salāgots katram konkrētam cīņītājam. Turklāt bruņas ir grūti uzvilkt uz ķermeņa bez citu palīdzības, tāpat bruņas ir jāapkalpo arī starpbrīžos starp raundiem. Toties tās ļoti derīgas, kā izsakās paši inženieri, "materiāls ir tik pilnīgs, ka šajās bruņās var cīnīties visos stilos un visos veidos".

Bez tam šāds bruņojums ir veidots vairākās kārtās, kas katru sitiena spēku vienmērīgi sadala, neļaujot uz reizi gūt traumas. Tas vēl vairāk dod iespējas skaisti (skatītājiem) izlikt spēku cīņu sacensībās.

Jaunzēlandes un arī dažu citu valstu militāro spēku ielūgtie pārstāvji ar interesi pēta šos kostīmus. Jo tie lieti noderēs tuvcīņās. Šie tērpi vienlaikus labi kalpos arī kā bruņuvestes pret lodēm.

Pētījumi turpinās - un aizvien tiek uzlaboti bruņutērpu kīmiskais sastāvs. Turpinās arī sitienu izpēte ar pie tērpiem pierīkotiem indikātoriem. Kā tiem uzskatīts, šādi tērpi varētu būt nākotnes tuvcīnu ekipējums.

Jā, par šīm bruņuvestēm ir interese. Tostarp no ASV Pentagona, dažām citām valstīm - kur šādus tērpus testēs policijas vienībās un speciālo uzdevumu komandās. Lai gan šo tērpu radītāji uzskata - "mums svarīgs ir šovs, ko rādīs cīņu meistari". Kam nepiekrīt dažādu bruņoto spēku pārstāvji. Šis darbs tikai iesākas...

Rakstu avots un attēlu (c): http://alternathistory.com/