FacebookTwitter

10 populāri maldi saistībā ar tūrismu

Daļa no mums regulāri dodas pārgājienos un ekskursijās - šādi uzlabojot gan veselību, gan arī garastāvokli. Cita daļa to dara neregulāri un vispār reti. Bet lielākā daļa par šādām aktivitātēm dzirdējuši iztālēm. Rodas nepamatoti mīti, kurus atspēkosim. Jā un tātad...

* "Nakšņot teltī ir auksts, mitri un vispār nekomfortabli". Nē, nav taisnība. Ja iegādājamies mūsdienās ražotu telti no mitruma atgrūdoša materiāla, tad iekšpus teltī vienmēr ir sausi. Un arī cenu ziņā teltis nav tās dārgākā lieta. Kombinācija no mitrumizturīgas teltis, silta guļammaisa un paklājiņa iekšpusē - dos pietiekami komfortablas sajūtas.

* "Ugunskuru iedegt ir grūti". Realitātē - kā nu kurā reizē. Protams, pēc lietus to ir grūtāk izdarāms, kā arī vēlos rudeņos un agros pavasaros, kad apkārtējais materiāls iekuriem ir mitrā stāvoklī. Tomēr vienmēr var atrast kādu sausu zaru. Protams, dodoties pārgājienos - pēc zinoša cilvēka norādēm jau laikus esam iegādājušies sausā spirta tablešu veida krājumus, kā arī sērkociņus esam ietinuši ūdens necaurlaidīgā materiālā. Par ugunskura uzrīkošanu dažādos apstākļos sekos atsevišķs stāsts.

* "Uz ugunskura gatavot ēst, tas nav vienkārši". Patiesībā tas ir tīri vienkārši, vajadziga tikai stabila liesma, ātri pagatavojami pusfabrikāti. Putra, ātrās zupas, makaroni un kartupeļi - nav sliktākie ēdieni arī garā pārgājiena vidū.

* "Dabā ir grūti uzturēt augsta higiēnas prasības, kā arī uzturēt apkārtnē tīrību". Savas atšķirības pārgājienos no dzīves dzīvoklī ir. Taču vienmēr ir iespējas gājienā līdzi paņemt mitrās salvetes, ar kurām var noberzties no galvas līdz kājām. Latvijā gandrīz vienmēr ir ūdens pieejams - mazgāšanās vajadzībām. Ja ir vajadzība pēc karsta ūdens, tad to var sagatavot uz ugunskura liesmas. Arī Saules gaisma noderēs. Saulē un pie karstas vertikālas virsmas (grāvja mala) varam nolikt vairākas plastmasas pudeles ar ūdeni, tas kādas stundas laikā sasils līdz tīri karstam. Tad ņemam šampūnu un mazgājam galvu, lai gan - galvu var mazgāt mājās, ja paredzētais pārgājiens nav iecerēts kā ilgstošs. Pargājienos labāk ņemt vienreizējos traukus vai arī neplīstošas metāla bļodas. Tās var pēc ēdienreizes vispirms izberzt ar salvetēm, pēc tam noskalot ar neliela daudzuma silta ūdens. Tātad - tīrība nav nekāda problēma arī tūrisma gājienos. Protams, darām visu, lai arī pēc nakšņošanas vietas daba paliktu tīra, nepiesārņota.

* "Mugursoma ir ļoti smaga". Patiesībā ne tik smaga, ja vairāki dodas pārgājienā. Jo kopīgās telts pariktes iespējams sadalīt uz vairākiem cilvēkiem, tāpatās jāizlemj par visu mantu sadali. Pilnībā katram pietiek ar 10-12 kilogramiem, ja dodamies 2-3 dienu pārgājienā. Ja pārgājiens paredzams garāks, tad ir jāveic citāda sagatavošanās.

* "Pārgājienos daudz jāstaigā un līdz ar to arī stipri nogurstam". Pamatā viss tomēr atkarīgs no pārgājiena vadītāja. Un zinošs tūrisma speciālists nevienam neliks vairāk par 10-15 kilometriem dienā staigāt, ka arī ļaus padzīvot kādu dienu arī uz vietas nekur nepārvietojoties.

* "Pārgājiena aprīkojums dārgi maksā". Ja dodieties pārgājienā pirmo reizi, tad atkal - tikai kompānijā ar zinātāju. Bez tam, aprīkojumu ir iespējams aizņemties/ iznomāt. Ja draugi pasauc līdzi gājienā, tad arī teltī kāda vieta atradīsies. To nevajadzēs pašam pirkt. Vienīgi par mugursomu un guļammaisu ir jāparūpējas.

* "Man nav naudas, lai dotos tūrisma gājienā". Pats galvenais - sagādāt aprīkojumu, kā arī atlicināt naudu transportam. Aprīkojumu, kā jau minējām, var aizņemties, bet transports - ja vien nav vēlme doties uz pasaules otru malu - arīdzan nemaksā pārāk lielu naudu.

* "Kā es varēsu bez elektrības?" Patiesībā pavisam viegli pārgājiena dienās apiesieties. Telefons mājās jāuzlādē lidz augšai un līdzi pārgājienā vajag paņemt arī lādētāju, fotoaparāts un videokamera būs komplektā ar papildus akumulatoriem. Ja sanāk iet cauri pilsētai, tad vienmēr var atrast kādu elektrības rozeti, kur no jauna var uzlādēt mobilo telefonu. Veikalos pieejami arī pie pieres stiprināmie gaismekļi, kas darbojas ar gaismas diodēm. Tā darbojas ļoti ilgi, un divās nedēļās neizlādēsies.

* "Dabā var saslimt vai iegūt traumu". Tāda iespējamība ir zema. Organisms pārgājienā mobilizējas, pastiprinās mūsu aizsardzības spēja. Arī traumu iespēja ir zemāka, nekā ikdienā. Jo gājienā pat cauri stipri šķēršļotam apvidum gudra instruktora gadījumā visi ir ļoti piesardzīgi. Tomēr aptieciņai pirmās palīdzības reizei, kā arī mobilam telefonam vienmēr ir jābūt gatavībā.

Raksta un attēlu (c) avots: https://vk.com/you_must_survive