FacebookTwitter

14 pazīstami zīmoli, kuru izcelsme saistīta ar militāro nozari

No "M&Ms" konfektēm līdz "Makgaiverenei".

"Volkswagen" vabolīti radīja "Porsche", kad tai bija uzdevums izgatavot lētu, bet izturīgu auto priekš pēckara atjaunotajiem ceļiem. Pirmā vabolīte tika izgatavota 1936.gadā. Attēlā - 1963.gada modelis, kas redzams mākslas filmā "Mīlas Vabolīte Hērbijs". "Motorola" sākotnēji sauca par "Galvin Manufacturing Corporation" un tā ražoja baterijas. 1940.gadā uzņēmums izgatavoja rāciju "Handie-Talkie SCR536", kas kļuva par Otrā pasaules kara ikonu.

"Adidas" un "Puma" ražotāji bija brāļi Adi un Rūdolfs, kuri sākotnēji bija partneri un piegādāja sporta apavus tādiem zināmiem atlētiem kā amerikānim Džesem Ouensam, kurš 1936.gada Berlīnes vasaras olimpiskajās spēlēs triumfēja 100 un 200 metru sprintā, 4x100 metru stafetē un tāllēkšanā. Abu brāļu sadarbību izšķīra Otrais pasaules karš, kad Sabiedrotie bombardēja Vācijas pilsētu Hercogenaurahu. Kad Rūdolfs ar sievu mēģināja iekļūt bumbu patvertnē, viņi izdzirdēja, ka Adi kliedz: "Tie netīrie neģēļi ir atpakaļ!". Lai gan Adi to biju domājis par Sabiedrotajiem, tomēr Rūdolfs noprata, ka tas bija domāts par viņu un sievu. Līdz ar to sākās brāļu konflikts un 1945.gadā kompānija sašķēlās - Adi radīja "Adidas", bet Rūdolfs dibināja "Puma".

Līmlentu, kuru tautā sauc par "Makgaivereni", Otrā pasaules karā ieviesa "Johnson & Johnson". Karavīriem bija nepieciešamība pēc stipras, elastīgas un ūdensizturīgas lentas, ar kuru varētu salīmēt tehniku, ekipējumu un ieročus.

Oriģinālais "Jeep" nonāca ražošanā 1941.gadā, tas bija populārākais ASV armijas četrpiedziņas transportlīdzeklis Otrā pasaules kara laikā.

"M&Ms" konfektes tika ieviestas pēc tam, kad Forrests Mars seniors Spānijas pilsoņu kara laikā redzēja, ka karavīri šokolādi pārklāj ar glazūru, lai tā neizkustu saulē. Zīmīgi, ka Rauntriju ģimenes loceklis, kuru viņs apciemoja frontē, pēc tam ražoja līdzīgas konfektes "Smarties".

"Vodafone" savu ceļu pie patērētājiem sāka pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, kad to sāka ražot "Racal Electronics", kas tajā laikā bija lielākais militāro radiotehnoloģiju uzņēmums Lielbritānijā. Attēlā - "Vodafone" pirmais mobilais tālrunis "Mobira Transportable", kas svēra aptuveni piecus kilogramus.

"Aquascutum" tika izveidots 1851.gadā. Krimas kara laikā britu karavīri valkāja ūdeni atgrūdošus lietus mēteļus ("Aqua" latīņu valodā nozīmē "ūdens", bet "scutum" - vairogs). Attēlā - pāris dekādes vēlāk Lielbritānijas premjers Vinsotns Čērčils "Aquascutum" klasiskajā mētelī.

Iespējams pašas zināmākās saulesbrilles "Ray-Ban" tika ražotas ar mērķi pilotiem mazināt sliktu dūšu un galvassāpes, ko izraisīja saules un gaismas apžilbināšana. Sākotnējais prototips tika izgatavots 1936.gadā un tam bija zaļas lēcas.

Superlīme tika izgudrota 1942.gadā, kad zinātnieki mēģināja radīt materiālu ieroču izgatavošanai. Kā plaša patēriņa produkts superlīme tirdzniecībā nonāca vien 1958.gadā.

"Victorinox" dibinātājs Karls Elsners I bija pirmais lielais nažu piegādātājs Šveices armijai. Attēlā - naža oriģinālais dizains.

"Silly Putty" rotaļlieta sākotnēji bija nejaušs izgudrojums. To izgudroja 1940.gadā, kad zinātnieki mēģināja izgatavot sintētisko gumiju. Otrā pasaules kara laikā ASV valdība lūdza kompānijām izgatavot militāriem mērķiem piemērotāku materiālu, taču tas nevainagojās ar panākumiem. Praktisks pielietojums šai gumijai tā arī netika atrasts un vēlāk to pildīja plastmasas olās un pārdeva par vienu ASV dolāru.

"Fanta" tika izveidota Otrā pasaules kara laikā, kad Vācijā nevarēja ievest kolas sīrupu. Toreizējais "Coca-Cola" Vācijas filiāles vadītājs nolēma veidot dzērieinu no iekšzemē pieejamajiem resursiem. "Fanta" ir radies no vācu valodas vārda "Fantasie" ("Fantāzija"). 1955.gadā "Coca-Cola" sāka to izplatīt visā pasaulē.

Apģērbu ražotājs un izplatītājs "Banana Republic" savu darbību sāka ar lietoto militāro apģērbu pārtaisīšanu un pārdošanu.